Poslední ze tří můstků využívali jak sdruženáři, tak starší žáci a dorost skokanů. Pro posledně dvě jmenované kategorie se jedná o klíčový můstek. O jediný provozuschopný můstek sváděli měsíce zoufalý boj. Pro skokany i sdruženáře je jeho uzavření pohromou.

„Tento skokanský můstek je pro disciplínu skok na lyžích, která je součástí i severské kombinace, zásadní a nezbytný,“ vysvětlil předseda úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR Radek Cikl. V České republice totiž podle sdruženářů není jiný podobný můstek, kde by v zimní, tedy hlavní lyžařské sezoně, bylo možné trénovat a pořádat soutěže pro kategorie starších žáků a mladšího dorostu. „Tak unikátní sněhové podmínky a technické vybavení, jako má harrachovský areál, žádný jiný můstek u nás nemá,“ podpořil kolegy předseda úseku skoku na lyžích, poslanec a sám někdejší vrcholový skokan Jakub Janda.

Správní radu Klasického areálu Harrachov tvoří zastupitelé majitelů areálu, tedy členové Českého svazu lyžařů a Českého olympijského výboru. Skokani a sdruženáři napsali otevřený dopis Svazu lyžařů a Českému olympijskému výboru a čekají na odpověď. „Připravíme ji během několika dní,“ sdělil Deníku ředitel komunikace Českého olympijského výboru Tibor Alföldi.

Obnova skokanského areálu v Harrachově je sice díky příslibu státních peněz reálná, i tak ale bude trvat více let. „To by ovšem znamenalo prakticky likvidaci rozvoje jedné i více generací budoucích reprezentantů ČR dvou olympijských sportů,“ prohlásil Janda.
Podle něj nemůže skokan ve vývinu přerušovat výcvik. „Jestliže starší žák či dorostenec neprojde postupným zvyšováním výkonnosti, nemůže dojít ke sportovnímu mistrovství v dospělosti.

Toto je zásadní limit našich disciplín, a právě proto potřebujeme provozovat můstky různých velikostí v letní i v zimní sezoně,“ popsal někdejší vítěz Světového poháru ve skocích na lyžích. V sezoně 2005/06 stanul na nejvyšší příčce seriálu i díky prvnímu místu na závodu právě v Harrachově.

Laici namítnou, že skokani mohou využívat nedaleké můstky na Ještědu. Ale ani tady není situace zcela idylická. „Jednak pro významně horší povětrnostní podmínky a jednak pro dosavadní nezájem majitele areálu, jímž je město Liberec prostřednictvím jeho společností,“ popsal Janda. Narazil tím na fakt, že areál není v zimních měsících udržován v provozu.

Skokanský areál v Harrachově dlouhodobě chátrá. Zavřeny jsou už všechny můstky. Střední od jara, mamutí můstek už čtyři roky. „Vždy, když se na mamutí můstek koukám z okna, je mi strašně smutno, kam až to došlo,“ netajila emoce starostka Harrachova Eva Zbrojová. Město samo podle ní nemá žádné páky k obnově areálu.

Chátrání areálu si všímají i lidé, kteří do Harrachova přijedou jednou za čas. Třeba baskytarista Richard Schleufler, exčlen liberecké skupiny Krucüpisk. „Častokrát jsem s Krucipüskem hrál na dojezdu pod mamutem. Každoročně smutný pohled, jak ty můstky chátrají,“ popsal. Stamiliony korun na obnovu skokanských můstků v Harrachově slíbil při letošní jarní návštěvě premiér Andrej Babiš. „Sportovci se ale musí domluvit,“ vysvětloval.