Naplno se rozeběhly opravy krajských silnic na Jablonecku. Nejvíce „postiženou“ oblastí je Železnobrodsko. Zcela uzavřen je úsek hlavní silnice spojující Železný Brod se Semily. Řidiči neprojedou ani přes Bzí směrem na Skuhrov či Turnov. Oprava mostku a nájezdu přes Mlýnský potok mezi městy vyjde na 17 milionů, 13 milionů bude stát 2,3 kilometru dlouhý nový povrch silnice přes Bzí.

Mezi Semily a Brodem vede objízdná trasa přes Chuchelnu. Od Brodu odbočuje v Pelechově a v Semilech ústí Na Rovinkách. Výlukovou trasu tu mají i autobusy. Vypuštěny jsou zastávky Záhoří, Proseč a Semily, Letná. „Na objízdné trase jsou přidány zastávky Semily, Na Rovinkách a Záhoří, Zdolina jako náhradní zastávky,“ dodává Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která koordinuje veřejnou dopravu v kraji.

Cyklista
Nešvary českých cyklistů: jezdí a umírají bez přileb. A když bourají, tak namol

Stavba je zajímavá tím, že tu položí červený asfalt. Zatáčka s mostkem, pod kterým protéká Mlýnský potok, je záludná. To by se mělo změnit k lepšímu. „Povrch vozovky bude opatřen bezpečnostní protismykovou úpravou s optickým zvýrazněním červenou barvou. Barevný asfalt se na silnici v Libereckém kraji objeví úplně poprvé,“ přiblížil náměstek hejtmana pro dopravu Marek Pieter.

Na vozovku aplikují cestáři speciální protismykový nástřik, který zlepší přilnavost pneumatik vozidla v zatáčce. A červené zabarvení přiměje řidiče, aby zbystřili.

Ilustrační foto.
Centrum svírá oprava dlažby. V části Podhorské ulice v Jablonci nezaparkujete

Upozornění na slepou ulici přes Bzí stojí už na křižovatce mezi Těpeřemi, Bzí a Alšovicemi. Po celou dobu stavby platí úplný zákaz vjezdu od kostela dolů lesem ke křižovatce na Huntířov. Je ale zajištěn omezený provoz od kravína ke kostelu, který umožní příjezd k soukromým nemovitostem

„Pouze v době pokládky asfaltových vrstev bude zcela omezený provoz, který bude aktuálně upravován. Jedná se o dobu cca 3. až 13. září letošního roku,“ přiblížila za Krajskou správu silnic Blanka Šimůnková.

Cyklista. Ilustrační foto.
Unie sype peníze do cyklostezek. Vznikne 220 km dlouhý okruh

Oprava bude složitá, silnice je úzká a jde o jedinou spojnici. Právě část silnice od obce k silnici I/10 je plná zatáček. „V užších úsecích stavbaři rozšíří vozovku zhruba o jeden metr tak, aby komunikace měla normovou šířku. Ve vybraných místech vzniknou výhybny pro bezpečné míjení protijedoucích vozidel,“ popsal Pieter. Součástí rekonstrukce bude i úprava autobusových zastávek, odvodnění vozovky, dopravní značení, oprava propustků a sanace ujíždějícího svahu.