Zázemí přehrady se tak připravuje horečnatě na další letní sezónu. Jablonecká radnice do něho mohutně investuje. Letos přibude nový stánek s občerstvením a sociálním zařízením nedaleko hráze a městského bazénu. Jen přes zátoku pak vyrůstají další toalety u oblíbeného stánku Základna. Hned vedle je velké dětské hřiště. Areál doplní ještě velká pergola zajišťující stín a místo pro odpočinek.

Zatímco místo pro stánek je oplocené, v zemi jsou zatlučené kolíky, samotný stánek nikde. Jen zabetonované stavební patky a vývody inženýrských sítí dokládají, jak bude asi veliký. Nikde ani noha. Hrubá stavba stánku totiž vzniká v dílnách, na místě se jen složí. „Vypadá to, že se tam nic neděje, ale dodavatel hodlá harmonogram dodržet tak, aby byla kompletní stavba připravena na letní sezónu,“ sdělil náměstek jabloneckého primátora pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík.

Naučná stezka horním tokem Česné Nisy
Naučná stezka provede turisty horním tokem Černé Nisy

Samotný objekt stánku nemá být tak tmavý jako v případu loňské výstavby stejně typizované stavby v lokalitě U Prutu. Na novém stánku bude méně nátěrů, takže vynikne struktura dřeva.

Stavba proběhne podle projektu zpracovaného ateliérem Prokš Přikryl architekti. Ti vyhráli v roce 2020 vyzvanou architektonickou soutěž a postupně zpracovali projekty pro jednotlivé určené lokality. Samotný stánek s toaletami doplní převlékárny a v jeho sousedství vznikne i workoutové hřiště.

Stánek tady stával již v předchozích letech. „Dosavadnímu nájemci občerstvení jsme dali výpověď, na nového vyhlásíme výběrové řízení už nyní na jaře. A to tak, aby si stánek vybavil dle svého,“ doplnil náměstek pro správu majetku Petr Roubíček.

Před zaplněným sálem jablonecké knihovnice předaly dárky čtyřem dětem, jež měly v loňském roce nejvíce výpůjček. FOTO: Radka Baloghová
Jablonecká knihovna ocenila největší malé čtenáře

Aktuální etapa naváže na loni zrealizovaný stánek U Prutu. Jeho výstavba se potýkala s řadou problémů, z drtivé většiny způsobených přístupem dodavatele a jeho způsobem řízení stavby. Za zpoždění dokončení stavby město uplatnilo smluvní sankce ve výši téměř 1,4 miliony korun. Další sankce uplatnilo za neodstraněné vady a nedodělky. „Velmi rádi bychom se vyhnuli podobnému průběhu stavby stánky u bazénu. Proto jsme nastavili kvalifikační požadavky a prověřili i uvedené subdodavatele,“ doplnil Chuchlík.

Nový kiosek podle návrhu ateliéru Prokš Přikryl architekti v lokalitě U Prutu vyvolal velkou diskusi mezi návštěvníky přehrady a obyvatel sídliště Mšeno. Lidem se nelíbil až příliš strohý vzhled stavby. Problémem bylo i pozdní předání stavby, když magistrát uložil dodavateli pokutu z prodlení za více než 1,3 milionu korun.

Kiosek si ale svou klientelu, přesto, že byl otevřen až skoro na sklonku letní sezóny, našel.

Mladíci, kteří v Jablonci napadali obyvatele, dostali desítky hodin obecně prospěšných prací. Ilustrační foto.
Mladiství opět útočili, primátor se ostře vymezil proti výzvám k odplatě

„V průběhu srpna jsme ladili celkový provoz nové otevřeného bistra a jsme velmi potěšeni velkým zájmem zákazníků,“ sdělil František Kozel ze společnosti KFKS GASTRO, která vyhrála výběrové řízení na provoz kiosku.

Na druhé strany zátoky u Bižuterie naopak stavební ruch pulzuje již od začátku března. „Tamhle bude pergola, toalety pak jsou nad stávajícím stánkem směrem ke hřišti,“ ukazuje jeden ze stavařů. Práci tu zastává malý bagr, na místě pracuje asi desítka dělníků.

I budova toalet u Základny bude skládačkou, která vyroste na místě během pár dnů. „Toto sociální zařízení bude ale zateplené a bude tak, na rozdíl od toalet u bazénu, sloužit celoročně,“ dodal náměstek Chuchlík.

Mohlo by vás zajímat: Proč se u přijímaček daří nejlépe žákům jablonecké ZŠ Antonína Bratršovského?4

Zdroj: Sedlák Jan