Povinná usnesení zastupitelstva se musí do zákonné lhůty objevit na úřední desce té které obce.

Zápisy? Jen někde

Ne už tak Zápisy z jednání zastupitelstva, které se objevují podle toho, jak která obec chce. „Zákon o obcích zveřejňování zápisů ze zasedání zastupitelstva obce žádným způsobem neupravuje. Nestanoví tedy ani povinnost zápisy zveřejnit, ale stejně tak jejich zveřejňování nevylučuje. Obec se proto může rozhodnout, že zápisy bude zveřejňovat dobrovolně," poznamenal právník Adam Furek na webu moderniobec.cz.

Z obcí na Jablonecku tak volně k dispozici nemají zápis ze zasedání namátkou Železný Brod, Pěnčín či Lučany. Pochválit naopak musíme úřad v Kořenově. Zápisy ze zastupitelstev tu mnohdy čítají i několik stránek A4.

Video, audio

Audio a video záznamy ze zastupitelstev toť další mantra demokracie a transparentnosti. Na Jablonecku pořizují záznamy v Železném Brodě, Jablonci, či Rychnově (nově najdete i na youtube.com), jen přímé přenosy z jednání v Tanvaldě. Tady si pak občané musí počkat na zápis.

V Jablonci začali v roce 2013 pořizovat nejdříve audiozáznamy, video pak přidali až v letošním roce. „Audiozáznamy jsou stále volně přístupné, stejně tak budou volně přístupné videozáznamy, v podstatě napořád," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Osobní údaje veřejných činitelů?

Co a jak dál s videozáznamem z jednání zastupitelstva teď řešili zastupitelé v Železném Brodě. Podle návrhu vedení radnice by měl být záznam zveřejňován po dobu deseti dní. „Jde nám o ochranu osobních dat a o to, aby nás nemohl napadnout třeba Úřad na ochranu osobních dat, že nedodržujeme literu zákona," vysvětloval zastupitelům starosta František Lufinka.

Protinávrh podal zastupitele Ernesto Malafarina, který upozornil na fakt, že v případě dodržení regulí jde zveřejnit záznam na dobu neomezenou. „Veškeré naše proslovy nejsou osobní, jsme osoby veřejně činné," vysvětloval.

Hlasováním neprošel ani jeden návrh. A tak půjde uchovávání záznamů do dalšího zastupitelstva. „Přemýšlím o tom, zda do té doby, než schválíme nějaké usnesení, budeme vůbec záznamy zveřejňovat," poznamenal starosta Železného Brodu František Lufinka.