Doslova hysterii vyvolala v pátek facebooková stránka Mešitu v Bzí nechceme, která sdílela fotografii letáku, jenž informoval o údajné stavbě mešity v obci Bzí u Železného Brodu. Na tuto informaci reagovalo více než 23 tisíc lidí. Facebook pak fotku odstranil. Falešný letáček se však dál nezadržitelně šíří v nejrůznějších skupinách a po lidech doslova z celé republiky. Informace přitom nejsou pravdivé. „Zůstaňte prosím v klidu a přestaňte panikařit,“ vzkazuje starostka TJ Sokol Bzí Lucie Chvalinová.

Za hysterii mohl zdánlivě neškodný školní experiment v rámci semináře Aktuální svět, který běží už několik let na jabloneckém Gymnáziu Dr. Randy. Studenti provádějí i praktické experimenty. Během diskuze o islámu chodili někteří po škole v burkách a sledovali reakce spolužáků.

Zatím posledním tématem semináře byly poplašné zprávy čili fake news. Skupina studentů vytvořila na Facebooku zmíněnou stránku. „Studenti stránku vytvořili v reakci na to, že se Facebook zavázal mazat rasistické, nenávistné a poplašné zprávy. Dva dny se nic nedělo. Nereagoval ani Facebook, ani lidé. Až v pátek se rozjela lavina. Nevěřili jsme, že se něco podobného stane,“ popsal vedoucí semináře Petr Koutek.

Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana z Návarova do Tanvaldu proběhla 10. června již potřinácté.
Rozhledna Járy Cimrmana slaví šest let. Připomene to slavnost

Nebylo to poprvé

Podobná stránka nebyla přitom první, kterou studenti s podobným tématem založili. „Vždy nám ji ale Facebook smazal. Tohle měl být poslední pokus. Pojďme vytvořit opravdu velkou kachnu, něco absurdního, proto vznikl nápad mešity ve Bzí,“ doplnil Petr Koutek.

Na webových stránkách obce Bzí se v pátek objevilo prohlášení, že se obec stala terčem poplašné zprávy.

„Ihned jsme se omluvili, fake news jsme ze stránky smazali a vydali prohlášení. Udělali jsme chybu, měli jsme uvést název fiktivní vesnice,“ doplnil pedagog.

„Nic, co se na této stránce objevilo, není pravda. Tímto se omlouváme všem, které jsme uvedli v omyl, především pak obyvatelům obce Bzí,“ stojí nyní na facebookové stránce Mešitu v Bzí nechceme.

Jedním z tvůrců stránky byl i student František. „Vymklo se nám to z rukou, na druhou stranu jsme získali informace o mnoha zajímavých věcech. Facebook nemaže každou fake news. Lidé nejsou hloupí, mnoho si jich informaci ověřovalo,“ sdělil.

Zelená barva - uzavřená část ulice Podhorské a tedy silnice I/14. Červená barva - objízdná trasa od centra Jablonce na Tanvald.
Podhorskou ulici blokují už i energetici, omezení potrvá do konce června

Studenti se přes Lucii Chvalinovou omluvili. „Bylo to dost nepříjemné. Od pátečního rána jsem řešila nepříjemné telefonáty a nenávistné maily. Na druhou stranu bych nevěřila, že podobnou hloupost, jako je mešita ve Bzí, jsou lidé schopni brát vážně,“ doplnila starostka Sokola Lucie Chvalinová.

Členové semináře chtějí závěry experimentu prezentovat na samostatných webových stránkách o fake news, které právě vznikají.

Trestní oznámení zatím nepadlo

Studenti však zřejmě překročili hranice zákona, konkrétně paragraf 357 Šíření poplašné zprávy. Jablonecká policie ale podle mluvčí Dagmar Sochorové oznámení o trestném činu zatím nepřijala. Protože facebooková stránka Mešitu v Bzí nechceme už obsahuje vysvětlení a dále nešíří leták, tak se policisté zřejmě případem nebudou zabývat. „Bylo to nepříjemné, ale experiment svým způsobem chápu,“ dodala Lucie Chvalinová.

Podobný experiment zkoušela před lety skupina studentů ze Železného Brodu. Vytvořila na Facebooku událost o tom, že do Brodu přijede vlak se Santa Clausem. Jak České dráhy, tak společnost Coca-Cola se od akce distancovaly, na nádraží chtěly přesto vyrazit stovky lidí.

Na Mírovém náměstí před jabloneckou radnicí vystoupil ve středu odpoledne Velký dechový orchestr a Taneční odbor, vše z jablonecké ZUŠ.
FOTO: Na jabloneckém náměstí tančili žáci ZUŠky