Nedávno započatá stavba nové silnice mezi Jabloncem a Libercem bude zastavena, zdržení dva až čtyři roky. Takové byly obavy poslance Václava Horáčka (TOP 09), podle kterého je stavba jednou z těch, u kterých se musí předělat dokumentace vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA tak jak to vyžaduje směrnice EU. Obavy se ale ukázaly jako liché.

I když EIA v případě této stavby pochází z roku 1996 a je tedy z pohledu EU zastaralá, zastavení stavby nehrozí. „Ověřovací stanovisko potřebují pouze projekty, u kterých ještě probíhá, nebo nebylo zahájeno, některé z povolovacích řízení, územní nebo stavební řízení," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Chladnou hlavu zachovával i jablonecký primátor Petr Beitl. „Sám jsem obavy ze zastavení již probíhající stavby rozhodně neměl," řekl.

Podle Roubíčkové se navíc ministerstvu podařilo jednáním s Evropskou komisí zachránit aktuálně 148 projektů, u kterých se EIA nemusí předělávat. V Libereckém kraji jde o tyto projekty: hloubkové vrty pro využití geotermální energie v Tanvaldu, stavba hotelu Montaine v Desné, instalace technologie výroby šroubů do haly Kamax v Turnově, objekt pro plnění a skladování pramenité vody a most přes Jizeru na Malé Skále, pískovna v Pertolticích na Frýdlantsku a produkční stáj Agro Český ráj.

Jediný problém, který tak stavba nové silnice přináší, je nárůst dopravy v Harcově a Lukášově, kudy si teď řidiči zkracují cestu do Liberce. Podle měření policie se tam nápor aut zvýšil více než čtyřikrát. Magistrát Liberec proto chystá směrem na Lukášov úpravy, které mají zvýšit bezpečnost chodců.