Jako jediný Čech se dostal do první desítky rekordmanů s největším počtem rekordů. V současné době jich drží deset a v žebříčku tak obsadil úctyhodné deváté místo.

Dvaadvacetiletý kouzelník je v Česku známý především díky svým neuvěřitelným výkonům v žonglování, karetní manipulaci a eskapologii neboli únicích.

„Podle Guinnessovy knihy je nejrychlejším světovým snímačem karet a nejrychlejším eskapologem všech dob. Jeho poslední kousek ho definitivně zařadil mezi světové iluzionisty a žongléry, a to když minulý měsíc v jabloneckém bazénu dokázal uniknout ze tří párů pout pod vodou v čase 38.69 sekundy. Překonal tak světový rekord, který dlouho před ním držel americký kouzelník Matt The Knife,“ konstatoval mluvčí rekordmana Jan Král.

Zdeněk Bradáč je ze všech rekordmanů uvedených v první světové desítce nejmladší. I kvůli tomu mají před ním jeho podstatně starší kolegové náskok, který jablonecký eskamotér neustále snižuje.

„Zdeněk v poslední době dokazuje, že se ostatní mají svých pozic před ním obávat. Již brzy se chystá překonat několik nových rekordů, které budou mnohem obtížnější než ty předchozí,“ poznamenal Jan Král.

Je překvapující, kolik rekordů se dá udělat

Sám Zdeněk Bradáč říká, že v Guinnessově databázi je tolik rekordů, že nejsou náměty na něco nového. Nejvíce ho navíc baví překonávat rekordy, které už někdo drží. Více v následujícím rozhovoru.

Držíte již rekordy v žonglování, karetní manipulaci a eskapologii, chcete se zaměřit také na jiné disciplíny?
V zásadě bych se rád držel těchto kategorií, jelikož vycházejí z toho, čím se momentálně živím. Nerad bych dělal rekordy typu 'Nejvíce melounů rozbitých hlavou za jednu minutu', ale je pravda, že připravuji jeden rekord z úplně jiné kategorie.

Prozradíte, jaké nové rekordy v současnosti připravujete?
Ano, například rekord na žonglování pod vodou se 4 míčky, nejrychlejší únik ze svěrací kazajky, nejdelší výdrž v nepřetržitém žonglování, nejvíce úniků z pout za 24 hodin, nejdelší výdrž v žonglování a několik dalších.

Vymýšlíte nyní nějaké vlastní rekordy nebo chcete „pouze“ vylepšovat časy?
Nejvíce mě baví, když můžu překonat rekord, který již někdo aktuálně drží. Překonal jsem už tak několik kouzelníků a žonglérů. Bylo i pár rekordů, které jsem vytvořil jako první, a to se bude brzy opakovat. V Guinnessově databázi jsem našel tolik rekordů, že nemám ani žádný námět na něco nového. Naopak, byl jsem překvapen, kolik rekordů se vlastně vůbec dá udělat.

Co potřebuje člověk k tomu, aby překonával rekordy?
Především velkou chuť, houževnatost a trpělivost. Také je důležité vycházet z něčeho, čemu se člověk déle věnuje. V mém případě je to třeba žonglování či eskapologie. Trénink je tak značně ulehčen. Většinou dobře odhadnu své limity a rekordy překonám, pár už jsem jich ale musel vyloučit.

Jak se vlastně mladý člověk jako vy stane úspěšným rekordmanem?
Než jsem vytvořil svůj první Guinnessův světový rekord, říkal jsem si, že budu rád, když udělám jeden či dva rekordy. Hned při prvním zápisu jsem zlomil rekordy dva. Pak jsem měl velkou chuť v rekordech pokračovat. Netušil jsem ale co překonat. Z recese jsem dokonce zlomil i rekord na nejvíce vajíček držených v jedné ruce (20). Říkal jsem si ale, že to není ono. Mám radost z rekordů, které vycházejí z toho, čemu se věnuji nebo jsou hodně extrémní a jsou tak referencí pro to, čím se živím. Mám připraveno 25 rekordů, které splňují oba mé požadavky, kvalitu i kvantitu.

Zápisy v knize rekordů vás ale neuživí, čím si vyděláváte?
I když rekordy mohou být i lukrativní, v současnosti se živím především jako kouzelník. Věnuji se takzvané mikromagii, tedy magii s kartami a drobnými předměty. Chci být ale komplexní, a proto připravuji i iluze. Také brzy vyrazím do ulic Liberce a Jablonce s filmovým štábem a budeme natáčet iluze a kouzla přímo mezi lidmi.

Zdeněk Bradáč se narodil v roce 1987 v Liberci. S kouzlením začal sám od sebe už v jedenácti letech. Dnes je nejen kouzelníkem, ale také iluzionistou, žonglérem, rekordmanem a eskapologem. První zápis do České knihy rekordů zaznamenal v roce 2004. O tři roky později se dočkal hned sedmi zápisů do Guinnessovy knihy rekordů. V současné době drží deset světových rekordů.