Již neuvěřitelných čtrnáct zápisů v Guinessově knize rekordů bude mít kouzelník a eskapolog Zdeněk Bradáč z Jablonce nad Nisou. Poslední dva zápisy si zajistil včera v jabloneckém bazénu, kde se mu podařilo uniknout z jednoho a následně ze tří párů policejních pout pod vodou v rekordních časech. Po měsících příprav a nedávném málem tragickém tréninku na jablonecké přehradě, se tak konečně dostavil úspěch.

Nejprve se Zdeněk Bradáč ponořil pod vodní hladinu v plaveckém bazénu s jedním párem pout na rukou. Rekord, který již pět let nikdo nedokázal překonat, jablonecký iluzionista zlomil za 10.66 sekundy (původní rekord byl 11.12 sekundy). Poté si nechal ruce spoutat třemi páry pout od příslušníka Policie ČR a pod vodou se z nich vyprostil na třetí pokus za 38.69 sekundy (původní rekord byl 44 sekund). Oba rekordy držel před Zdeňkem americký kouzelník Matt The Knife.

„Jsem nadšený z nových rekordů a děkuji všem, kteří mně pomohli,“ říká nejúspěšnější český lamač rekordů Zdeněk Bradáč. Na bezpečný průběh rekordů dohlížely, kromě plavčíků a policistky, také lektorky plavání. Ty Zdeňka ubezpečily, že pro něj v případě nouze do vody skočí.

Náročný únik pod vodou trénoval Zdeněk Bradáč několik měsíců. Jeden z posledních tréninků mu ale nevyšel podle jeho představ. Na přehradě v Jablonci nad Nisou v srpnu málem přišel o život. Pouta se mu do sebe zamotala a nedokázal se z nich vyprostit. Po dvou minutách musel nakonec vyčerpaného Zdeňka vytáhnout na hladinu jeho asistent. „Voda v přehradě je tmavá a hluboká. Z bazénu jsem strach neměl,“ doplnil Bradáč, který se únikům věnuje přes půl roku.

Zdeněk Bradáč se stal držitelem devíti aktuálních Guinessových rekordů (v žonglování, karetní manipulaci a eskapologii). „Nové rekordy musí ještě oficiálně potvrdit Guinessova organizace, což je však už jen pouhá formalita,“ doplnil Jan Král z týmu Zdeňka Bradáče. Ten se dále chystá zlomit i další světové rekordy. „Na karetní manipulaci – snímání balíčku jednou rukou, dále nejvíce úniků za dvacet čtyři hodin, a to předpokládám, že jich může být až sedm tisíc, a únik ze svěrací kazajky,“ dodal český iluzionista.