Skutečnost, že by šlo o politicky motivovaný krok, však člen rady kraje pro resort zdravotnictví Pavel Novák na středeční tiskové konferenci popřel.

„To, že skončil jako ředitel záchranky, nepovažuji za nic překvapivého. Bylo to jen završení logického vývoje. Záchrannou službu vnímám až osobně, a my dva jsme měli rozdílné představy o jejím fungování. Pan Kubr tady udělal spoustu dobré práce, ale teď je čas, dívat se dál,“ řekl Deníku Pavel Novák.

Poněkud v rozporu s tímto prohlášením však stojí důvody, kvůli kterým byl Zdeněk Kubr z postu ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje odvolán.

V důvodové zprávě totiž radní končícímu řediteli vytýká především špatnou komunikaci záchranné služby s nemocnicemi i jejími jednotlivými částmi. Tento stav pak podle důvodové zprávy často neumožňuje optimální využití sil a prostředků, kterými záchranná služba disponuje.

Kritika se navíc snesla i na činnost operačních středisek, která jsou vystaveny mnohdy neúměrnému tlaku při vyhodnocování tísňových výzev. Pavlu Novákovi se navíc nelíbí ani současný systém nasazování výjezdových skupin k jednotlivým zásahům.

„Jiný názor na koncepci není žádnou provozní chybou. Vůle pana Kubra na společném řešení, ale nebyla dostatečná,“ dodal člen rady kraje pro resort zdravotnictví.

Podle Kubra je zdůvodnění blábol

Zdeněk Kubr sám své odvolání nijak nezpochybnil. Podle něj má na tento krok rada Libereckého kraje absolutní právo. Jak ale Deníku řekl, bylo by lepší, kdyby krajští radní své rozhodnutí vůbec nezdůvodnili.

„To zdůvodnění je blábol. Není v něm nic konkrétního. Ještě na podzim, když jsme kupovali sanity, nás radní Novák chválil, jak záchranka perfektně funguje, třičtvrtě roku pak na mě neměl čas a nakonec mě odvolal, kvůli rozdílnému názoru na to, jak by měla záchranná služba fungovat. Já za tím vidím jedině osobní, nebo politické důvody,“ poznamenal Zdeněk Kubr s tím, že Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje dosáhla za první pololetí letošního roku zisku téměř 10 milionů korun a na její práci nepřišla jediná stížnost či žaloba.

„Mým odvoláním tak vlastně krajští radní popřeli dlouhodobou práci všech zaměstnanců záchranné služby,“ uvedl končící ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Sobotka: Odvolání připomíná praktiky z padesátých let

Odvolání Zdeňka Kubra z postu ředitele donutilo k poměrně ostrému vyjádření také předsedu senátu a krajské ODS Přemysla Sobotku. Podle něj jde totiž o politický krok, bez věcného opodstatnění.

„Odvolání Zdeňka Kubra je pravděpodobně politicky motivováno a nebezpečně připomíná praktiky z padesátých a sedmdesátých let, kdy se tehdejší komunistická moc zbavovala svých politických protivníků a těch, kteří nebyli dle jejich názoru dostatečně loajální. Odvolávat tímto způsobem bez věcného a odborného opodstatnění, navíc dva měsíce před volbami do Poslanecké sněmovny, je na první pohled zastrašujícím a silovým krokem, který nemá nic společného s demokratickými zásadami vedení kraje,“ napsal do svého prohlášení Přemysl Sobotka.