Devět milionů korun. O takovou částku si přilepší zdravotní sestry a porodní asistentky v liberecké nemocnici do konce letošního roku. Krajská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny totiž každé sestře v lůžkovém zařízení v kraji přispěje na mzdy dva tisíce korun měsíčně.

„V těchto dnech byly ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními a Ministerstvem financí shromážděny údaje potřebné k rozdělení finančních částek, které VZP slíbila na úpravu platů sester a porodních asistentek. Lůžková zařízení v Libereckém kraji průběžně do konce roku od nás obdrží téměř 25 milionů korun,“ potvrdil Stanislav Šetina, tiskový mluvčí liberecké pobočky VZP.

Podle informací Alexandry Kittnerové, tiskové mluvčí liberecké nemocnice se dvoutisícový příspěvek promítne ve mzdě skutečně každé zdravotní sestry a porodní asistentky bez rozdílu specializace.

Platy zdravotních sester v nemocnici ve městě pod Ještědem tak trhnou další rekord. Už nyní totiž díky dobré ekonomické situaci zdravotnického zařízení jejich průměrné mzdy vysoce převyšují celostátní průměr.

„Například u zdravotních sester je celorepublikový průměr platů necelých 23 tisíc korun. V liberecké nemocnici je to nyní 28 294 korun a po nové úpravě budou sestry a porodní asistentky v průměru odcházet s třicetitisícovými platy,“ sdělila Miroslava Tanečková, ekonomická ředitelka nemocnice.

Přitom podle jejích informací ještě před třemi lety dostávaly zdravotní sestry za svoji práci v liberecké nemocnici přibližně 19 tisíc korun.

Navíc, jak vysvětlil Luděk Nečesaný, generální ředitel liberecké nemocnice, na poměrně vysoký výdělek si v liberecké nemocnici může přijít i mladá sestra.

„U nás nefungují tabulkové platy, ale mzdy podle výkonnosti. Takže například jsme schopni více odměnit sestru, která pracuje za jinou, jež je například v dlouhodobé pracovní neschopnosti,“ vysvětlil Nečesaný.

V jablonecké nemocnici ke zvýšení platů sester a porodních asistentek již došlo. „A to ve dvou krocích, k 1. červnu a k 1. červenci. Od VZP máme informaci, že dojde k navýšení úhrad, které bude toto navýšení částečně pokrývat,“ vysvětlil ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček.

Podle dalších informací Všeobecné zdravotní pojišťovny se na zlepšení mzdových podmínek mohou těšit i ty zdravotní sestry, které pracují v ambulantních zařízeních.

„Administrace tohoto procesu začne pravděpodobně příští týden, kdy budou na jednotlivých územních pracovištích připraveny k podpisu dokumenty pro zvýšení úhrad,“ upřesnil Stanislav Šetina.

Jiří Benedikt, ředitel krajské pobočky VZP pak dodává, že si velmi váží náročné práce sester a je rád, že může sdělit tuto dobrou zprávu.

Celkový objem nákladů VZP vynaložených na zdravotní péči v Libereckém kraji přesahuje v roce 2009 pět a půl miliardy korun. Smluvními partnery je 200 praktických lékařů pro dospělé, 94 lékařů pro děti a dorost, 240 stomatologů a 70 gynekologických ambulancí.