Bývaly doby, kdy se Jablonec, rozložený na úpatí Jizerských hor, „pyšnil“ jednou z nejvyšších cen za gigajoule tepla v republice. Po mnoha peripetiích s nákupem celé soustavy Centrálního zásobování teplem a její mnohamilionové dotaci cena za teplo spadla. Vydrží tak i příští rok.

Přestože ceny elektřiny i plynu stoupají a řada společností svým zákazníkům energie zdražuje, u Jablonecké energetické zůstávají ceny na stejné úrovni jako v loňském roce. Za gigajoule zaplatí zákazníci maximálně 579 korun. Nový ceník je již schválen a v platnost vstupuje 1. ledna 2018.

„Platit budou opět dva základní tarify, a to podle toho, jak přesně je teplo do objektů distribuováno a v kterém místě je měřeno. Máme ale i zákazníky, kteří mají díky dlouhodobým smlouvám ceny i kolem 550 korun,“ popsal Petr Roubíček, ředitel Jablonecké energetické.

„Už v minulých dvou topných sezónách se potvrdilo, že převzít teplárnu a pustit se do náročného procesu revitalizace byl dobrý krok, který se vyplácí jak odběratelům občanům města, tak městu samotnému. Jablonecká energetická je stabilní společností a tvoří tak důležitý pilíř městského majetku,“ sdělil náměstek primátora Miloš Vele, který spolu s primátorem Beitlem stál u zrodu celého procesu.

Na centrální zásobování teplem se mohou v Jablonci napojit i noví zákazníci, kapacita je dostatečná. „Někteří naši bývalí zákazníci, jejichž nezávislé kotelny se začínají pohybovat na hranici životnosti, nebudou chtít podstupovat statisícové až milionové investice do nových vlastních kotlů a dají přednost CZT, které je již dnes cenově více než srovnatelné, a navíc zaručuje vysoký komfort a bezstarostnost bez investic,“ doplnil Petr Roubíček.