Na plátně běží napínavá scénka kinohitu. Zcela bez varování se uprostřed skoku hlavního hrdiny rozhostí po sále tma a ticho, za chvíli přerušené rozhořčenými hlasy diváků.

Podobné situace si dnes pamatují třeba v Jablonci či Tanvaldu už jen ti odrostlejší návštěvníci kin. Ne tak v Železném Brodě, kde je kinosál vpodstatě ve stejném stavu jako před mnoha lety.

„Úroveň kina mě už úplně odradila. Když už mě něco zaujme, sjedu spíš do Jablonce, Tanvaldu, určitě se chci podívat i do toho nového kina v Semilech,“ popsal Aleš, jeden z filmových fandů, kterých je i v Brodě požehnaně.

Naráží i na fakt, že se do železnobrodského kina dostávají filmy se značným zpožděním, mnohé i v době, kdy se dají půjčit či koupit na nosičích DVD či BlueRay.

Právě nově otevřené moderní kino v Semilech odsálo z brodského kina další návštěvníky. „Úbytek diváků jsme od otevření kina v Semilech rozhodně pocítili. I když je však kino prodělečné, nechceme ho zavřít,“ sdělil André Jakubička, starosta města. Na provoz kina doplácí brodská radnice tři sta tisíc korun ročně. A bude zřejmě hůř. Nejen kvůli kinům v okolí, ale i kvůli pokračujícímu nepříznivému stavu nezaměstnanosti ve městě.

Doslova žalostný stav kina připustil i bývalý starosta a současný poslanec Václav Horáček. „Strádá. V okolí jsou kina zcela jiného standartu. Město se musí připravit na fakt, že bude na jeho provoz doplácet stále více,“ uznal Horáček.

Podle radního Zdeňka Lhotského je modernizace kina takřka nemožná. „Dnešní stav je ale opravdu tristní. Katastrofální obraz i zvuk, stará elektroinstalace. Vždyť promítání už není ve svém důsledku ani promítáním tak, jak je dnes běžné,“ popsal Lhotský. Málo platné, že v loňském roce prošlo rekonstrukcí sociální zařízení v předsálí kina.

Jeden z možných scénářů, jak kino oživit představil právě Zdeněk Lhotský. „Máme poradce – specialisty, zaměstnance veřejnoprávní televize, kteří přišli s nápadem vymyslet filmový festival. Zatím hledáme schéma a námět, kterého bychom jsme se mohli chytit. V kině by mohly probíhat i vzdělávací programy,“ popsal Lhotský. „Špatné je kino nechat v provozu, mnohem horší je ale kino uzavřít,“ doplnil Lhotský.

Kvůli ekonomické situaci se ale návštěvníci velkých změn v železnobrodském kinu jen tak nedočkají.

Jistou jiskřičkou v naději je to, že vedení města deklaruje záměr nákupu nové techniky, tedy promítaček a sound systému. Kdy? To je zatím ve hvězdách. Zatím vznikají finanční studie.

Nejen Aleš má tedy prozatím smůlu. Letos se opraví jen nutné věci, kterými je například zatékání střechou.