Kamerový systém, který by pokryl většinu města, mají v plánu pořídit v Železném Brodě. Zatím má město jen dvě kamery – v knihovně a u zvonice. Pro zajištění větší bezpečnosti by měly přibýt další čtyři.

„Jednu chceme na sídlišti Vápenka, další pak na Poříčí, v Masarykově ulici a na náměstí,“ konstatoval starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Právě na náměstí 3. května, kde doposud kamera chybí, nedávno došlo k nebývalému vandalskému činu, kdy výletník z Vyškova vylezl na kašnu uprostřed náměstí a kladivem urazil hlavu historické soše Panny Marie. Železnobrodští strážníci ho ale nakonec chytili i bez kamery.

„Řekl, že to udělal ze svého náboženského přesvědčení,“ uvedla před nedávnem mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Pravděpodobně také po vandalské činu v Brodě před třemi lety kompletně vyhořela historická zvonice. Na jejím místě už ale stojí nová, kterou od loňského roku hlídá jedna ze dvou kamer, které město pořídilo na vlastní náklady.

„Kromě prostoru kolem zvonice sleduje tato kamera ještě tržnici a část řeky Jizery. Dá se díky ní také monitorovat hladina, takže jde i o protipovodňové opatření,“ poznamenal železnobrodský starosta. Druhá kamera pak hlídá městskou knihovnu.

Železnobrodští o kamerový systém usilovali už před několika lety, jenže v programu prevence kriminality neuspěli.

„Dodnes to považuji za paradox. Bylo nám tehdy sděleno, že je u nás malá trestná činnost, takže nesplňujeme požadavky. Jen mi tedy uniká, proč se to jmenuje program prevence kriminality,“ říká Václav Horáček.

Čtveřici kamer, které podle studie pokryjí nejnutnější lokality Železného Brodu, chce město pořídit nejdéle do dvou let. Když se nepodaří získat finanční prostředky odjinud, tak bude město investovat samo.

„Jde o významný bezpečnostní prvek. Navíc podle počtu sledovacích zařízení v Brodě rozhodně nebude překamerováno,“ uzavřel Václav Horáček.