Většinou devíti hlasů z patnácti byl v pátek odpoledne na ustavujícím zasedání zastupitelstva města Železný Brod zvolen starostou André Jakubička, lídr mladého sdružení Občané pro změnu. „Nejdříve se musíme seznámit s chodem úřadu. Poté ale chceme nastolit některé změny, například větší zapojení obyvatel do chodu města,“ sdělil Jakubička. Křeslo místostarosty obsadil Miloslav Louma, lídr sdružení Změna pro Železný Brod.

Občané pro změnu získali v zastupitelstvu města čtyři místa, stejně jako sdružení Za Železnobrodsko krásnější, které do voleb vedl František Lufinka, dvojkou byl právě Horáček, který na post starosty vzhledem k povinnostem v Poslanecké sněmovně již nekandidoval.

František Lufinka nevidí žádnou tragédii z ústupu z pozic. „Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem města a tam jsme. Chceme kontrolovat, aby město řádně fungovalo, nechceme zadlužování,“ sdělil Lufinka.

Pětičlennou Radu města tvoří kromě starosty a místostarosty ještě Zdeněk Lhotský (Občané pro změnu), Ivan Kalousek a Jarmila Kotowská (oba ODS).

„Lidi nezklamu. Vždy jsem stál za svým slovem a tak tomu bude i nadále,“ uvedl Lufinka, který získal při volbách absolutně nejvíce preferenčních hlasů. Preference mu při těsné hranici volební účasti nad padesát procent přinesly 1152 absolutních hlasů. Příliš nezaostal ani již bývalý starosta a nově poslanec Václav Horáček s více než devíti sty absolutními hlasy.

Zastupitelstvo Železného Brodu má patnáct členů.