Unikátní vitríny, jaké nenajdete minimálně ve střední Evropě. Dotykové obrazovky, které provedou minulostí i současností sklářství na Železnobrodsku. Zabavit děti? Žádný problém, obrazovky nabídnou hry, kvízy, velké nástěnné bludiště s cestami pro skleněné kuličky uhrane velké i malé.

Až se v pátek 1. března navečer znovu otevře Městské muzeum v Železném Brodě, specializované na zdejší tradiční sklářství, bude to velké. „Prostory se zcela proměnily, kdo navštívil muzeum před rekonstrukcí, bude hodně překvapen. Nyní jsme muzeem 21. století,“ láká ředitelka muzea Petra Hejralová.

Hlavní změna viditelná hned po vstupu je ta, že do výstavních prostor nevniká denní světlo, které bylo před rekonstrukcí signifikantní. Všechna okna jsou zatemněna, do místností svítí vitríny. Rekonstrukce stála více než 25 milionů korun.

Za vše může odhodlání zaměstnanců muzea, kteří před lety vymysleli velký projekt s názvem Spojeno sklem.

Tehdy se kurátorka muzea Lenka Jůnová vydala na první seminář fondů EHP a Norska k programu Kultura. „Tam jsem se dozvěděla, že výzva, která bude vypsána, je přesně určená pro muzea našeho typu. Norové chtějí investovat finanční prostředky do nějakého okrajového regionu, který má ale obrovský potenciál, je ale buď zapomenutý nebo nevyužívaný. A náš zřizovatel Město Železný Brod nám umožnil projekt zpracovat a předložit,“ přiblížila Jůnová.

Komplexní projekt zahrnoval kromě rekonstrukce a modernizace i workshopy, tři mezinárodní sklářská sympozia s názvem Letní sklářská dílna, výstavu romského výtvarníka Rudolfa Dzurka i výzkum Železnobrodští Romové a sklo. A stalo se něco takřka neuvěřitelného. Projekt malého železnobrodského muzea získal dotaci ve výši 28,2 milionu korun. Ze 135 žádostí bylo podpořeno pouze 16 projektů, přičemž ten železnobrodský byl jediným z Libereckého kraje. Spoluúčast města Železný Brod pak činila přes 3 miliony korun.

Kromě viditelných věcí, které potěší běžného návštěvníka, je spousta novátorských věcí skryta. „Jde hlavně o technologie, které jsou schované ve zdech. Je tu úplně nová elektroinstalace, datové rozvody a infrastruktura, která nám pomáhá k lepšímu ovládání muzea, jako je dálkové rozsvěcení vitrín,“ přiblížila ředitelka muzea.

Naučná stezka horním tokem Česné Nisy
Naučná stezka provede turisty horním tokem Černé Nisy

Změnil se i běžný komfort. „V horním patře budovy nebylo ani zavedeno topení, což projekt vyřešil,“ poznamenal starosta Železného Brodu František Lufinka. Exponáty nově nejsou řazeny chronologicky. „Vedle sebe jsou tak zcela nová a historická díla. Ladí barevně nebo různými technikami, které jsou příbuzné. Jde o intenzivní vizuální zážitek," uvedla Hejralová.

Své čestné místo tady mají i proslavené železnobrodské skleněné figurky. Tažené, foukané, modelované i hutní. Třeba soubor sedmi trpaslíků nebo dobou ovlivněné obětí partyzána a osvoboditele.

Ve zbrusu nových prostorách muzea nezapomněli ani na nejmladší generaci, pro kterou nachystali zbrusu nový dětský koutek, jehož největším lákadlem je obří kuličkodráha. „Vyzkoušeli jsme ji na vlastních dětech. Nemohly se od ní odtrhnout,“ přiblížila Jůnová. Pro děti i dospělé je připravena i muzejní cesta s pracovními listy, kterou provází zrnko písku.

Nová aplikace města Jablonec nad Nisou bude informovat obyvatele o dění, akcích i krizích.
V nové aplikaci se Jablonečané dozví všechno o dění ve městě

S aktivitami, které se zrodily v rámci projektu Spojeno sklem!, muzeum nekončí, navazovat na ně bude už v tomto roce. Uskuteční se například další ročník sklářského sympozia Letní sklářská dílna, na které dorazí výtvarnice z norských Lofot. „Navazujeme spolupráci i se skláři z Islandu, což by mohlo mistry řemesla z této pro Čechy exotické země také dostat k nám do Železného Brodu,“ doplnila Jůnová.

Železnobrodské muzeum také přijalo pozvání na mezinárodní sklářskou konferenci GAS Berlin, kde bude prezentovat výsledky projektu a navazovat další spolupráci. V muzeu budou probíhat také pravidelné přednášky pro veřejnost a dražby skla. „Ale hlavně chceme, aby se muzeum otevřelo veřejnosti jako nikdy v minulosti. Chceme pořádat různé tematické akce a vtáhnout lidi do dění,“ doplnila Jůnová.

Slavnostní otevření nového muzea proběhne 1. března v 17 hodin. Součástí slavnostního otevření za účasti vzácných hostů bude živá hudba a bohaté občerstvení. Program bude dále pokračovat v městském kině, kde v 19 hodin začne Pecha Kucha Night – večer prezentací na téma Sklo a nový kabát.