Velká a moderní dětská hřiště jsou v Železném Brodě v podstatě jen tři. Jedno v Panské zahradě, druhé u tenisových kurtů a třetí, nejnovější, na sídlišti Na Vápence. To bylo vystaveno v uplynulém roce z dotací Programu podpory bydlení pro rok 2011 Ministerstva pro místní rozvoj.
„Nedostatek hřišť ale budeme ještě nějaký čas určitě pociťovat. Nelze vše dohonit najednou,“ poznamenal André Jakubička, starosta Železného Brodu.
Na zbylých sídlištích, zvláště na Jiráskově nábřeží, je situace tristní. Děti si mohou hrát buď na léty zdevastovaných kovových herních prvcích a skoro zmizelých pískovištích, nebo musí „za roh“.
Ale letos se na Železnobrodské usmálo štěstí při žádostech na Ministerstvo pro místní rozvoj. Zatímco loni získalo pouze jednu dotaci ze dvou, právě na první etapu regenerace sídliště Na Vápence, letos je situace dalece příznivější.
Město totiž uspělo s oběma žádostmi o dotace ve výši bezmála šesti milionů korun. „Bylo to pro nás určitě překvapení. Město může podat jen dvě žádosti za rok, byli jsme vždy úspěšní pouze s jednou,“ popsal Milan Malina, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje železnobrodské radnice. „Jsem rád, že se snaha vyplatila,“ doplnil starosta.
Město musí obě akce dofinancovat ve výši bezmála dvou a půl miliónu korun. Pro město to není problém. „Máme na podobné akce vyčleněnu rezervu ve výši patnácti milionů korun,“ přiblížil Jakubička.
Hřiště a parkoviště
A na co se mohou obyvatelé sídlišť Na Vápence a Jiráskovo nábřeží ještě letos těšit, tedy kromě probíhajícího stavebního ruchu? První etapa regenerace sídliště Jiráskovo nábřeží počítá převážně s hřišti. „Dožitá pískoviště a prolézačky budou nahrazeny novými herními prvky,“ přiblížil Martin Řehák, který má na radnici na starosti podávání žádostí o dotace. Mezi paneláky dále přibudou lavičky, upraveno bude i sportovní hřiště u bývalého výměníku. Opraví se jedno stávající parkovací stání, přibude chodník, který nahradí vyšlapanou stezku.
Na Vápence se letos opraví parkovací stání, a také přibudou dvě hřiště. Jedno dětské a druhé spíše pro náctileté. „Stávající plocha bude rozdělena na dvě části. Z jedné bude plocha pro volnou jízdu pro in–line, na druhé části pak prvky pro skateboardy a podobně,“ přiblížil Řehák.
Obě akce by měly proběhnout přes léto, na podzim by mělo být hotovo.
A co další sídliště na Vaněčkově ulici? Zde si musí děti i další obyvatelé počkat. Žádost o dotace na regeneraci tohoto sídliště zašle železnobrodská radnice příští rok. Počítá se zde zejména s navýšením počtu parkovacích míst, ani děti ale nepřijdou zkrátka.