Uvnitř budovy momentálně probíhají drobné práce, dokonce se už montují regály. „Knihovna by tu mohla fungovat už v lednu,“ přiblížil starosta Železného Brodu František Lufinka.

Provoz ve staré budově knihovny by měl skončit v polovině prosince, pak bude potřeba zhruba měsíc k přestěhování. „Asi od poloviny prosince možná až do konce ledna se stěhujeme a knihovna bude v tu dobu zavřená,“ doplnila vedoucí knihovny Dana Hudíková.

Má se na co těšit. Městská knihovna v současné době stále ještě sídlí ve staré budově v okrajové části města zvané Poříč. Před knihovnou tu byla mateřská škola. Pod zastřešený vchodem se zvláště v teplých dnech schází mládež z okolí a nechává za sebou haldy odpadků, mnohdy také nevybíravě pokřikuje na procházející čtenáře.

„Současný objekt knihovny je prostě nevyhovující, neustále řešíme problémy – předloni s topením, máme problém s podlahami, mobiliář je dožitý, navíc ta mládež,“ popsal starosta Lufinka. „A je i stranou centra,“ doplnil ho vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje železnobrodské radnice Martin Řehák.

„Do současné budovy se investují jen ty nejnutnější peníze a to je znát. Nevejdeme se sem už ani s knihami,“ prohlásila Hudíková.

Plán existuje deset let

Plány na přestavbu výměníku jsou přitom už pěkně „vousaté“, o stěhování knihovny se mluví více než deset let. Tehdy vznikl i první projekt na přestavbu. Radnice však nemohla najít žádný příhodný dotační titul. „Neexistuje dotační titul, který by nám pomohl,“ potvrdil Lufinka.

Od konce listopadu je na budově nainstalované logo, jehož návrh vzešel ze soutěže prací studentů místní Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské. V rámci soutěže bylo vytvořeno několik desítek návrhů, ze kterých bylo na doporučení odborné komise vybráno logo od Elišky Macháčkové. Po setmění svítí.

V prvním patře zrekonstruovaného výměníku bude samotná knihovna s výtahem, prostorem pro malé děti s místem na čtení, s připojením na internet. V přízemí má být depozit knížek a multifunkční sál, který by měly využívat kroužky ze Střediska volného času Mozaika, kde se potýkají s nedostatkem místa. „Kroužky nemají dostatečné prostory,“ doplnil starosta.

Jak radnice, tak zaměstnanci knihovny očekávají, že přesunem knihovny z okrajové části do centra města vzroste počet čtenářů asi o třetinu. Nyní jich do knihovny dochází cirka 750.

Vedení knihovny chce do budoucna zařádit i mobilní počítačovou učebnu, kde by se mohly organizovat vzdělávací akce pro seniory.

Kam se školou umění

Železnobrodská radnice hledá možnosti, kam přemístit i základní uměleckou školu. Objekt, ve kterém dnes sídlí, má problémy s izolacemi, jež se tu opravovaly nesčetněkrát a vždy s pramalým účinkem.

Jednou z možností, kam dále se ZUŠ, se jeví projekt rekonstrukce internátu neboli Domova mládeže při Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Tu by měl provést společnými silami Liberecký kraj jako zřizovatel školy a město jako zřizovatel ZUŠ. Místo by tu našli jak studenti střední školy, tak začínající umělci.