V jabloneckém kině Junior na něj s otázkami čekalo zhruba sedmdesát lidí z Jablonce a okolí. Miloš Zeman v úvodu stručně seznámil návštěvníky s jednoduchým dvoustránkovým programovým prohlášením jeho nově vzniklé Strany Práv Občanů (SPO), a pak už dal prostor k otázkám. A někteří jej nešetřili, přestože se zdálo, že kinosál je plný jeho přívrženců.

Zazněl tak i přímý dotaz, proč kdysi jako lídr ČSSD nedokázal předpovědět, jak dopadne politická kariéra Stanislava Grosse, kterému přepustil místo předsedy strany.

Zeman v odpovědi připustil, že personální politika je mu vytýkána oprávněně. „Je to tak, měl jsem lidi, kteří se neosvědčili a přímo selhali, zrovna tak jsem ale vložil důvěru do mnoha lidí, kteří odvedli velký kus práce. Nenašel jsem tehdy žádného vyloženého génia, který by mohl vést ČSSD, ale důvěřoval jsem jednomu člověku. Ten se nechal, bohužel, zkorumpovat. Ne penězi, ale mocí,“ řekl Miloš Zeman.

Místo přímé daně progresivní

Nevyhnutelným tématem byla také současná hospodářská krize. Na dotaz, jak ji řešit, reagoval Zeman tím, že přítomné odkázal na programové prohlášení SPO a připomněl: „Jsme pro zrušení rovné daně a pro návrat k progresivnímu zdanění. To lépe rozkládá tíhu krize podle ekonomické síly jednotlivých sociálních skupin,“ poznamenal Miloš Zeman. „Podnikatelé nepotřebují nižší daně, ale zakázky. Zaměstnanci zase nepotřebují prodloužení délky podpory v nezaměstnanosti, ale práci,“ podotkl.

Podle něj bude nutné změnit systém zdaňování a k tomu bude potřeba omezit spotřební výdaje, s čímž by měl v první řadě začít státní aparát.

Díky otázce, jak nahlíží Miloš Zeman na senát, bylo v kině Junior také veselo, protože někdejší premiér, jako zarytý odpůrce senátu, přednesl jednoduchý návod, jak senát nadobro zrušit.

„Senát je jakýsi domov klidného stáří pro vysloužilé politiky, a to s excelentní pečovatelskou službou a luxusní cestovní kanceláří. Dám vám jednoduchý návod, jak se senátu zbavit, potřebovat budete jen hlasy sta a jednoho poslance. Zadejte do kolonky „výdaje na senát“ nulu a on se zruší sám. Kdyby totiž senátoři měli ve výdajích nulu, nikdo z nich by to nedělal,“ řekl Zeman.

Tiskoví mluvčí? Jsou zbyteční

Svébytný názor má Miloš Zeman také na tiskové mluvčí. Na otázku, kdo je vůbec vymyslel a jestli nejsou zbyteční, reagoval: „Mnozí lidé včetně politiků, nedokáží dát sami dohromady smysluplnou větu, a když už stojí veřejně za pultem, tak se potí a čtou, co jim napsal někdo jiný. Právě takoví potřebují tiskové mluvčí. Já říkám, zrušme tiskové mluvčí a všechny, kdo je potřebují.“

Zeman naopak šetřil politické přeběhlíky. Někteří z nich by prý ve sněmovně měli zůstat. „S přeběhlíky je to složité, protože někdy mohou být i konstruktivní. I Winston Churchill, který je mým velkým vzorem, dvakrát opustil svou stranu. Zdůvodnil to tím, že se nezměnil on, ale strana. Proto v případě, že politické uskupení zásadně změní svůj program a dělá něco jiného, než slibovalo, se dá pochopit, že jej někdo opustí. Takové přeběhlíky bych ve sněmovně ponechal,“ poznamenal současný předseda SPO.

Před vrcholnou politikou zkouška

Občany také zajímalo, co se dá udělat proto, aby se do vrcholné politiky dostali ti nejlepší. „Měli by se osvědčit na nižších postech. Jacques Chirac byl starostou Paříže, než kandidoval na prezidenta, stejně tak Bill Clinton byl guvernérem Arkansasu. Ti, a mnozí jiní, napřed museli dát najevo, že jsou schopní,“ uzavřel Miloš Zeman.