V Jablonci spočítali škody na dvanáct milionů. Investovat bude možné jen třetinu.

„Je bez debat, že dvanáct milionů do oprav komunikací investovat nemůžeme. Také je ale třeba říci, že tato částka zahrnuje veškeré škody včetně těch menších, kterých si nebudeme všímat. Nyní musíme vybrat konkrétní místa, kde jsou havarijní stavy, a ty samozřejmě opravíme. Můj osobní odhad je, že ta nezbytně nutná investice bude ve výši čtyř milionů korun,“ řekl Deníku starosta Jablonce Petr Tulpa.

To je podle něj částka, kterou ještě město zaplatit může. „Dva až tři miliony mohou jít z rozpočtu a další peníze z rezerv a neuskutečněných akcí,“ poznamenal jablonecký starosta. Podle ředitele Technických služeb Jablonce Milana Nožičky jsou škody na silnicích a chodnících po letošní zimě výrazně větší než obvykle.

„Dlouhodobé mrazy se musely projevit. Všude, kde byly byť jen mikroskopické trhliny, se dostala voda a silnice se při zamrznutí zvedaly, vlnily nebo praskaly. Zatímco například dlažba, která se při mrazech také zvedá, si postupně sedne zpátky, asfalt je křehký a praská,“ konstatoval Milan Nožička.

Poničeného asfaltu si všímají i řidiči. „Viditelné je to například na sídlišti ve Mšeně a jako obvykle na parkovištích,“ říká Lenka Zoubková z Jablonce.

Konkrétní místa, kde nastaly největší problémy, dosavadní mapování neuvádí. „To budeme chtít vědět v další fázi, a poté budeme určovat priority,“ podotkl Petr Tulpa.

Na nestandardně vysoké škody ukazují i první průzkumy v Tanvaldu. „Zatím nemáme zmapované všechny komunikace, ale už teď můžeme mluvit o milionových škodách. Všechno najednou určitě nebudeme schopni opravit, abychom si neudělali problémy v rozpočtu. Bude to otázka priorit. Frekventované silnice budou mít samozřejmě přednost,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák.

Ne všude ale vidí situaci tak dramaticky. Například Železnobrodští mluví o standardních škodách.