Představitelé jablonecké ODS vypočetli, že teplo bude v konečném výsledku pro lidi dražší. Od května 2007 se změní systém ceny, kterou platí odběratelé Jablonecké teplárenské a realitní společnosti (JTR). Dvousložkovou platbu bude tvořit fixní paušální cena a cena za protopené gigajouly.
Společnost prý totiž počítá se ziskem o třetinu vyšším než měla dosud. „Potvrdil nám to na schůzce ředitel JTR Tomáš Balcar,“ uvedl Radovan Louda a dodal, že v době, kdy byl místostarostou Jablonce, byl zisk 21 milionů ročně.

Teď se hovoří o 30 až 35 milionech korun. „Letos jsme v Jablonci z provozního zisku 30 milionů tratili díky mírné zimě více než třetinu,“ uvedl nedávno Václav Hrach, jednatel MVV Energie CZ, která je majoritním vlastníkem JTR. Potvrdil tak informaci o vyšším zisku pro společnost.
„Fixní sazba obsahuje navýšený zisk. Aby lidé platili skutečně méně, musí se modlit, aby byla zima jako letos,“ míní zastupitel Petr Karásek. Podle jeho výpočtu se v konečné kalkulaci dostane cena za gigajoul zhruba o 25 korun výše, na 557 Kč. „Dopustilo to současné vedení radnice,“ konstatoval Karásek.

Stejně tak se vedení jablonecké ODS nelíbí vyplacení zisku. Vrátí se sice občanům, ale ne těm, kteří se na něm podíleli, tedy odběratelům tepla z JTR. „Souhlasem s těmito dvěma body, jimž jsme se my po celou dobu urputně bránili, splnilo nové vedení požadavky německých majitelů na úkor Jablonečanů,“ argumentuje Karásek. „Běžný odběratel se stal rukojmím,“ dodal zastupitel Petr Beitl.