Jablonecká teplárenská a realitní společnost (JTR) ze skupiny MVV dividendy vyplácet nebude. Městu Jablonci se jako minoritnímu akcionáři podařilo v pátek na valné hromadě prosadit, aby zisk 15,25 milionu korun zůstal nerozdělen jako rezerva. „Podařilo se také zabránit dalšímu zdražení centrálně dodávaného tepla ve městě,“ informovala po jednání mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Primátor Petr Beitl ale neuspěl s návrhem na odvolání ředitelů společnosti Tomáše Balcara a Vladimíra Pitína. Vedení města není spokojeno se stavem JTR a hlavně s rostoucími cenami tepla, které patří v zemi k nejvyšším. Přibývá domů, které se kvůli drahému teplu odpojují, a hrozí rozpad soustavy.

Za stav firmy podle jabloneckých zastupitelů nesou zodpovědnost právě nynější ředitelé, proto je chtěli odvolat a vypsat výběrové řízení na nové. Návrh ale valná hromada na program jednání vůbec nepřijala.

„Největším problémem je vysoká cena tepla a technický stav té soustavy, to, že máme nejvyšší ceny tepla v republice je ale zdrcující, a nemůžeme si dovolit řešit situaci v teplárenství dalším zdražováním,“ řekl primátor. Firma podle něj musí najít rezervy uvnitř, ať už administrativní nebo systémové.

Pokud se město nedokáže s většinovým vlastníkem – MVV Energie CZ – dohodnout na řešení situace, pak je podle něj cestou buď odkoupení většinového podílu městem nebo prodej městského podílu v teplárně. I proto podle Beitla Jablonec usiluje o to, aby byly oba akciové podíly oceněny.

Podle mluvčí MVV Energie CZ Pavly Kutlu většinový akcionář své návrhy vedoucí k nižší ceně tepla a modernizaci soustavy předložil a nyní by se mělo město jasně vyjádřit k budoucnosti JTR. „Na své postoje ke společnosti má město právo. Tyto postoje však nemají povahu konkrétního návrhu, nejsou koncepční a nevedou k dlouhodobému a realistickému řešení situace centrálního zásobování teplem v Jablonci nad Nisou,“ řekla  Kutlu.

MVV už loni předložila plán obnovy teplárenské sítě ve městě, investici za 300 milionů korun ale podmiňuje změnami akcionářské smlouvy. Radnice to odmítá, protože by to znamenalo omezení vlivu ve společnosti.

JTR zajišťuje centrální zásobování teplem v Jablonci od roku 1994, od roku 2005 zásobuje teplem i Jablonné v Podještědí. Jablonec měl ve firmě původně majoritu, v roce 1999 však část svého podílu prodal a zůstalo mu jen 34,22 procenta akcií. Většinový podíl vlastní MVV Energie CZ. Minorita dává městu možnost zablokovat zvyšování ceny tepla nebo velké investice.