VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život je dnes jiný, ale smrt zůstala stále stejná, říká majitel pohřební služby

Jablonec n. N. /ROZHOVOR, FOTO/ - Jsou etapy lidského života, které se nedají oddálit, i kdybychom chtěli. Narození a smrt. Oba milníky našeho života doprovázejí slzy. Jedny ze štěstí, druhé ze smutku.

23.10.2017
SDÍLEJ:

Jablonecký hlavní hřbitov. Je v majetku města a spravuje jej Ladislav Kopal, majitel Pohřební služby KopalFoto: Deník/Lenka Klimentová

Zatímco zrození většinou očekáváme s radostnou touhou, odchod z toho světa je pro pozůstalé a blízké bolestí. I tento úsek života podléhá vývoji. Zatímco bývalo zvykem držet smutek pro vdovu či vdovce půl roku, chodit v černém či s páskou na rukávu při úmrtí v rodině několik týdnů, dnes není neobvyklé, že si manažer na pohřeb vlastní matky odskočí ve vycházkovém obleku. Inu, řeknete si, život je jinačí. Život možná, ale smrt je stále stejná. Dennodenně s tímto tématem přichází do styku majitel Pohřební služby Jablonec, Ladislav Kopal. Jeho firma spravuje všechna jablonecká místa posledního odpočinku: Hlavní hřbitov Jablonec nad Nisou, Jablonecké Paseky, Rýnovice, Proseč nad Nisou, Vrkoslavice a Kokonín.

Na jabloneckém hřbitově jsou občas potíže s opuštěnými hroby. Situace se nezlepšuje, ale vy podnikáte kroky k co nejšetrnějšímu odstranění následků. Jak to vypadá nyní?
Jedná se o opuštěné hroby po lidech, respektive rodinách, které byly odsunuty v roce 1945. To jsou tzv. německé hroby. Často jsou nedílnou součástí hřbitovní zdi, i tak byly stavěny a jejich majitelé na vybudování hřbitova dali nemalé peníze. Správa hřbitova se o ně snaží starat, aby nějak vypadaly.

Průlom byla novela zákona?
Naštěstí od letošního prvního září platí novela zákona o pohřebnictví a dala za pravdu tomu, co říkám od začátku. Ti lidé tady žili, také tady zemřeli a přáli si tu být pohřbeni. My to respektujeme. Město nikdy zatím nepřistoupilo k tomu, že by je prodávalo a dělaly by se tam nové hroby. Kapacita jabloneckých hřbitovů je dostatečná na to, aby si každý vybral místo tam, kde je volno.

Bylo potřeba některé staré hroby odstranit?
Staré německé pomníky se snažíme udržovat v nějakém stavu, aby nedělaly ostudu. K demontáži přistupujeme až v momentě, kdy třeba padá za šedesát let bez řádné údržby. Přece jen některé velké věci se hroutí a jsou pro návštěvníky nebezpečím. Naopak se některé podařilo pěkně zrekonstruovat a jsou chloubou.

Co když si někdo místo, kde býval německý hrob, přesto vybere. Nebude chtít jiné?
Pokud někdo ale o takové místo projeví zájem, kvůli situování, kde je, že se mu místo či dvouhrob líbí, ale je tam nějaká německá deska s posledním datem třeba 1926. Město s pronájmem svolí, ale s tím, že to, co je pod zemí, se tam nechá.

Jablonecký hlavní hřbitovTo budou nebožtíci spolu?
Třeba se tam postaví urnový pomníček, kde se nekope dolů a neukládá se tam rakev. Tím se respektuje, že tam někdo byl, takže se i deska dá dolů ke zdi. V tomto ohledu se v Jablonci chováme naprosto správně. V tom nám dala za pravdu i zmíněná změna zákona.

Zřízení hrobu není nejlevnější záležitostí, máte také nějaké alternativy?
Velmi v kurzu jsou malé hroby jen na uložení urny, situované u cestiček vedoucích za velkými hrobkami. Takové místo přijde na polovinu ceny. Zaznamenáváme o ně stoupající zájem.

Řekl jste, místa je dost. Jak je to tedy s kapacitou jabloneckého hlavního hřbitova? Dá se procentuálně vyjádřit obsazenost?
Můžeme říct, že kapacita je pokryta ze 60 % na rozdíl od jiných měst. Třeba v Liberci je to obrovský problém. My jej nemáme. Můžeme zřizovat další a další oddělení, protože ploch v rámci jednoho hřbitova máme dostatek.

O hřbitově se mluvilo i při územním plánování.
Ano, do nového územního plánu se dostaly další plochy pro možné rozšíření a rozvoj hřbitova, je dobře, že na to město myslelo. Přímo pod hlavním hřbitovem směrem k jízdárně. To jsou tak zvané rezervy k využití pro pohřebnictví, tedy hřbitov, obřadní síň, krematorium. Pokud by se objevila podpora z Unie, byly vypsány dotace, tak město určitě přistoupí k rozšíření, vybudování zdi a bude tam třeba stát i kolumbárium. To v Jablonci nemáme.

Nemalými prostředky město zrekonstruovalo obřadní síň, aby nabídla dostatečné zázemí pozůstalým, určitě by se dalo udělat ještě víc.
Byl to vlastně zázrak, že se podařilo alespoň to, co se udělalo. Jako se nyní vrací zpět radnice. Obřadní síň se vrátila do své původní podoby, aby respektovala historii, odkryla se i vitrážová okna. Novinkou, která nikdy nebyla, je její vytápění. Ale nezvětšila se její kapacita, nemá odpovídající zázemí pro pohřební službu.

Místo posledního rozloučení zůstalo bariérové.
Ano. Stále tam tento problém trvá. Máme tam ty nešťastné tři schody. Bylo na zvážení, zda dělat nájezdovou rampu, která se k obřadní síni nehodí, a celou dobu na ni koukat nebo pokračovat v tom, co je tu zavedeno.

Vozíčkáře nahoru vynesete?
Pokud na imobilního člověka pohřební službu někdo dopředu upozorní, pak mu do obřadní síně pomůžeme. I za cenu, že jej tam vyneseme. Pohřeb je osobní věc, poskytujeme osobní služby, lidé se na nás mohou obrátit s čímkoliv.

Na velikost Jablonce by si možná okresní město zasloužilo vlastní krematorium.
Jednání již proběhla, protože tato stavba je těžce specifická. Politické vedení města je i této vizi nakloněno. My bychom to jako pohřební služba přivítali.

Mezi lidmi se hovoří o areálu bývalého LIAZu.
Bylo to jedno z možných řešení, je hotov i projekt. Ale narazili jsme na složité stavební řešení, tak jsme tuto myšlenku nadobro opustili.

Jablonecký hlavní hřbitov. Je v majetku města a spravuje jej Ladislav Kopal, majitel Pohřební služby Kopal

Jablonecký hlavní hřbitov spravuje Ladislav Kopal

Nabízí se jiné místo?
Jak jsem zmínil, je na tento druh stavby pamatováno v novém územním plánu pod hlavním hřbitovem.

Co by to obnášelo?
Mám vizi rodinného krematoria. Vznikají například v Polsku. Za posledních pět let jich tam postavili 47.

Co si představit pod termínem rodinné krematorium?
Pozůstalí přijdou na pohřební službu a ta disponuje vším, od začátku až do konce. Vše má ve své režii, vše zajistí svými zaměstnanci, už pro ten pocit lidí je to správné. Privátní krematorium. Tady v Jablonci přijdou ke Kopalům a Kopalovi je provedou tímto úsekem života až do konce. Neexistuje, že by pak jejich tatínka, babičku odvezli do Liberce a tam rakev svěřili jiné firmě.

Lidé chtějí být s nebožtíkem úplně do konce, tváří v tvář?
Ano. Množí se nám požadavky, že nechtějí rozloučení v obřadní síni, zveřejňovat svoji bolest, ale chtěli by se důstojně rozloučit. Doprovodit mrtvého až přímo k peci. Přesvědčit se, že skutečně v té rakvi, kterou zaplatili, je. Má to velmi důležitý psychologický aspekt. Za čtyřicet minut odejdou s urnou a vše je uzavřeno. Nenásleduje to sdělení, co nyní: „Za tři týdny se stavte na hřbitovní správě pro urnu, kterou přivezeme z Liberce.“ Oni se za tři týdny znovu týrají, protože si vše znovu zopakují, když jdou pro urnu.

Co pak následuje?
To mají lidé ve své moci. Urna s popelem je jejich majetek. Mohou ji nechat u nás, než se postaví pomník. Může se uložit do hrobu, který již mají. Mohou si ji odnést domů.

Jablonecký hlavní hřbitovČistě ekonomicky, kolik takové malé krematorium stojí postavit. Jde o nakládání s lidskými ostatky ve zvláštním režimu?
Pokud by mělo mít komfort pro pozůstalé i pro zaměstnance, jako si představuji, tak nadčasová stavba na zelené louce je investice ve výši mezi patnácti až dvaceti miliony korun. V řeči bankéřů je návratnost dvacet dva let, ti se při takovém konstatování zhrozí.

Pamatuje na takové projekty nějaký dotační titul?
Poslední vyjádření příslušného ministerstva hovoří o tom, že obor poskytování pohřebních služeb a ostatních není zahrnut mezi příjemce evropských dotací. Raději budeme stavět golfová hřiště a privátní hotely, ale městům na rozvoj hřbitovů nepomůžeme. Na opravy zdí, cest či síní, osvětlení, rozvody vody a kamerový systém na to peníze z Evropské unie nejsou. To si musí každé město hradit ze svého.

Jsou hřbitovy samofinancovatelné?
Provozování hřbitovů je výdělečné ze šedesáti procent, to se vybere na poplatcích. Každý rok tedy město dotuje provoz 40 procenty. O to zrůdnější mi připadá, že na to nejsou dotační programy na opravy a investice. Hřbitovy jsou historickým majetkem měst. Chápu, že není dotační program pro pohřební služby, tomu rozumím, to je podnikání jako každé jiné. To beru, ať si na sebe vydělají.

Autor: Lenka Klimentová

23.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxi v oboru, spolehlivost, flexibilitu, aktivní přístup k práci, auto k vlastní dopravě výhodou, Nabízíme: dobré platové podmínky, práci na HPP, možnost přespání během pracovních směn, firemní bonusy: týden dovolené navíc, příspěvek na sportovní aktivity, vouchery do hotelového wellness, personální stravu., Jedná se novou moderní kuchyni, která nabízí prostor pro kreativitu a dostatek času pro poctivou a kvalitní práci. , To stejné poskytuje i pracovní pozice pro číšníka anebo servírku. Krásná a útulná restaurace s kvalitní kávou a dobrým vínem. Dbáme na perfektní servis a péči o zákazníka., Hotel je vzdálený 8 km od Jablonce nad Nisou , 10km od Liberce., Nástup možný ihned, Bližší informace na tel. čísle: 731411862, Své životopisy můžete zasílat na adresu: premier@jizerskehotely.cz. Pracoviště: František jelínek - hotel premiér, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Anna Jelínková, +420 731 411 862. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělník v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: požadujeme : , *Zkušenost s ručním pájením mikropájkou ( vhodné pro pasířky, zlatnice... ), *Zručnost, *Zodpovědnost, pečlivost a přesnost , *Práci na dvě směny, *Vyučen v oboru výhodou, , pracovní náplň:, *Pájení SMD a klasických vývodových součástek dle dokumentace, *Testování, kompletace výrobků, , nabízíme:, *příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách , *adekvátní finanční ohodnocení, *široká odborná základna v rámci holdingu, *zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 30 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér výlisků z plastů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKT plastikářská technologie Čechy, spol. s r.o., Na této pozici se uplatní kreativní osobnost s hlubokým zájmem o problematiku konstrukce, se smyslem pro technické detaily a obecně se zájmem o automotive., , V rámci svojí pozice budete pracovat na vývoji plastových dílů a hledat řešení s tím spojená, poskytovat podporu oddělení zajišťování nástrojů, projektovému týmu a oddělení obchodu při poptávkových řízeních., , Požadujeme, Znalost CATIA V5, , Technické myšlení, , Minimálně SŠ vzdělání s maturitou, , Komunikativní znalost NJ, AJ je výhodou, , Zkušenost s vývojovými zakázkami v oblasti plastových dílů jsou výhodou, , Nabízíme, Příležitost práce ve stabilním a zkušeném týmu, , Práci založenou na kontaktech z oblasti automobilového průmyslu, , Možnost neustálého osobního růstu, , Pružnou pracovní dobu, , Pracovní poměr na dobu neurčitou, , 13. a 14. plat, 25 dní dovolené, , Příspěvek na svatbu zaměstnance 2.000,- Kč, , Příspěvek při narození dítěte 2.000,- Kč, , Příspěvek v rámci programu pro zdraví 600,- Kč, , Stravenky v hodnotě 100,- Kč, , Permanentky do divadla a další kulturní a sportovní aktivity. Pracoviště: Akt plastikářská technologie čechy, spol. s r.o., Želivského, č.p. 4599, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Markéta Markalousová, +420 483 367 226. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště je v okresech Liberec a Jablonec n. N., rozvoz zaměstnanců na pracoviště firmou zajištěn, svářecí průkaz výhodou. Pracoviště: Kovom zámečnictví, s.r.o., Zemědělská, č.p. 47, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Karel Mráz, +420 606 923 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Senioři si mohou vybrat oblečení v obchodě. Zdarma

Ilustrační fotografie.

„Po volbách budou v obcích vznikat nesourodé koalice,“ říká politolog Zbořil

Kabelkový bazar i letos dětem z chudých rodin zaplatí obědy

Liberecký kraj – Už popáté uspořádá Deník ve spolupráci s OC Forum Liberec charitativní Kabelkový bazar. Výtěžek půjde opět na dětské obědy.

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představí nejlepší snímky Jizerských hor

Liberecký kraj – V úterý 25. září se od 17 hodin uskuteční v libereckém Centru Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. Ta představí nejlepší snímky ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

FOTO: Na pomoc dětem a postiženým vybrali 45 tisíc korun

Rádlo - Výtěžek šestého ročníku charitativní akce „Běhá celé Rádlo“ bude rozdělen mezi organizace Hospic sv. Zdislavy, Jedličkův ústav v Liberci a Klub CF, který pomáhá dětem, které onemocněly cystickou fibrózou.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT