„Toto území splňuje daná kritéria titulu. Nyní zahajujeme činnost, do které chceme zapojit i obyvatele zmíněné lokality. Proto jsou na listopad naplánována tři setkání s obyvateli. Ti by měli na setkání předložit dílčí záměry, které se dají do celkového projektu vložit,“ upřesnil Petr Tulpa, starosta Jablonce.

V rámci projektu mohou proběhnout rekonstrukce sítí, výtahů, zateplení budov, ale i rozšíření parkovacích míst, revitalizace dětských hřišť a dopravní úpravy a například nové chodníky.

Město vybíralo vhodnou lokalitu pro splnění podmínek programu ze tří míst. Kromě schválené lokality připadalo v úvahu ještě sídliště Šumava a Mšeno. „Tyto lokality však nesplnily alespoň tři kritéria titulu. Na obě sídliště proto budeme směřovat další dotační tituly a prostředky města, aby nezůstávala výrazně pozadu,“ doplnil Otakar Kypta, místostarosta města.

Radnice chce na setkáních s občany sbírat projekty. „Termín předložení žádosti o dotace je do konce letošního roku, proto jsou setkání naplánována ještě na listopad,“ poznamenala Jana Fričová, tisková mluvčí jablonecké radnice.

Již 11. listopadu od 18 hodin se odehraje první setkání v prostorách mateřské školy v Nové Pasířské k tamní lokalitě. Na 18. listopadu je naplánováno setkání ve školní jídelně ZŠ v Pasířské k lokalitě Žižkův vrch, aby se zástupci města s obyvateli sešli o den později ve Speciální základní škole Liberecká k projednání projektů v lokalitě ulic Liberecká, Na vršku a části Abeceda.

„Pokud někdo nestihne jedno jednání, může přijít na jiné. I tam prodiskutujeme projekty ke zbývajícím lokalitám,“ doplnila Jana Fričová.
Mnozí obyvatelé zřejmě ani nevědí, že v okolí jejich domů se nacházejí dětská hřiště. „V mnoha případech jsou totiž tak zarostlá, že nejsou k poznání. Pravdou je, že hřišť je v této lokalitě mnoho,“ doplnil Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce, který poodhalil i záměr na zelené ploše na konečné tramvaje. „Původně zde mělo být hřiště. Obyvatelé však deklarovali zachování původního stavu s drobnými úpravami. Proto se zřejmě zkultivuje svah k Nise a osadí se lavičkami. Chtěli bychom místo zařídit k pořádání happeningů,“ doplnil Pleticha.

Pokud město v žádosti o dotace uspěje, má možnost získat na revitalizace veřejných prostranství 85 procent a na regeneraci domů 40 až 60 procent celkových nákladů.
Minimální finanční objem dotace pro města od dvaceti do padesáti tisíc obyvatel přitom činí dva miliony euro.
Jednání se zástupci vlastníků bytových domů přitom proběhlo již 21. října.