Na Jablonecký deník se obrátil člověk z Nové Vsi, že v obci někdo zničil kus lesa. No někdo… Jméno by bylo, ale nikdo dotyčného při činu neviděl. „Ořezal vršky stromů, jsou tam asi dvoumetrové špičky. Jak to uříznul, tak to tam nechal,“ rozhořčeně vyprávěl člověk, který se v redakci představil, ale požádal, abychom jeho jméno neuváděli. „My tady chráníme přírodu, vysazujeme nové stromky a někdo tohle udělá. To je pěkná prasečina,“ poznamenal.

A tak jsme se vydali na popisované místo. Bylo krásně teplo, slunce svítilo, letní idylka. Když jsme to však spatřili, ta tam byla dobrá nálada. Srdce se sevřelo a v mysli vytanulo jedno jediné slovo. Zkáza. Kdo tohle mohl udělat? Snad jedině ten, kterému ty stromy nějak překážely. „Když to člověk vidí, ty stromky…, to je člověku do breku.“ Tak popsal pohled na zničený les člověk, který nás na případ upozornil. Mladý buk uříznutý asi šedesát centimetrů nad zemí, vlastně nedořízlý a nechaný tak (viz foto), krásné smrčky, ufiklé. Všude spoušť.

Mezi poraženými stromy je vidět i několik soušek, torz, holých kmenů asi 150 cm vysokých a také dřeviny, kterým rostou, rovněž asi ve výšce 1,5 metru, dvě špičky. Kdysi byly asi stejně uřízlé jako nyní a takto obrazily. „Před osmi lety se to stalo také,“ řekli nám lidé v Nové Vsi. To by odpovídalo. Opakovaný zásah potvrdil i revírník Pavel Polák.

„Případ převzala policie. Les kompletně vyřežeme a nově zalesníme,“ sdělil Michal Hovorka, lesní správce. Na připomínku, co když to ten, komu les asi stíní nebo jinak vadí, udělá za několik let znovu, a zda to není zbytečné, Michal Hovorka řekl: „V našem zájmu není podle přání jednotlivců likvidovat les.“

Pachateli hrozí za jeho čin vězení. „Pachatel se dopustil přečinu poškození cizí věci a tam je trest jeden rok,“ uvedla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie. „Dřevorubec“ zničil 1 700 m² lesa a podle sdělení Policie ČR způsobil uřezáním stromů ve výšce asi 1,5 metru škodu za 70 000 korun.