VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkoumají vzduch, co dýcháme

Liberecký kraj – Krajská hygienická stanice zveřejnila výsledky měření kvality ovzduší v České Lípě. Výrazné nebezpečí nehrozí, prostor pro zlepšení tu ale je.

15.11.2017
SDÍLEJ:

Měření kvality ovzduší. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Nádech a výdech, dva základní pohyby, bez nichž by člověk nepřežil. V průměru každý denně nadýchá dvanáct tisíc litrů vzduchu. Nečistoty v tom českolipském v průběhu roku zkoumali vědci ze Státního zdravotního ústavu a Technické univerzity v Liberci. Liberecký kraj chce v měřeních pokračovat i v dalších městech a obcích.

„Znečištění ovzduší přispívá k různým zdravotním komplikacím, podílí se na nádorových onemocněních, na astmatu nebo alergiích,“ říká ředitel Krajské hygienické stanice Vladimír Valenta s tím, že i když Liberecký kraj nepatří k nejznečištěnějším, má smysl tento důležitý činitel nejen lidského zdraví sledovat.

„Cílem studie bylo popsat znečištění na šesti vybraných lokalitách v České Lípě a identifikovat případný problémový efekt nějakého zdroje nebo skupinu zdrojů, případně problémovou oblast ve městě,“ uvádí mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

NON-STOP

Po 24 hodin zaznamenávaly na konci loňského října mobilní měřící vozy hrubá data na pěti vybraných místech v České Lípě. Další data poskytla místní pevná stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvíce znečištění, tvořeného převážně exhalacemi z automobilů, výzkum ukázal v okolí ulic Děčínská a Borská. Jedná se o dvě páteřní dopravních tepny, které dělí střed města na čtvrtiny a projedou po nich denně desetitisíce automobilů.

Podle Bohumila Kotlíka ze Státního zdravotního ústavu se tento vliv dal očekávat. „Česká Lípa je typické české město, s centrem v údolí řeky. Zde navíc podél řeky vede komunikace, po které denně projede čtyřicet tisíc aut,“ říká Kotlík.

Další výzkum v Lípě probíhal v oblasti lokálních topenišť. I kotle nebo krby na tuhá paliva vypouštějí do ovzduší typické látky. Při plošném měření se tak dá určit jejich vliv na ovzduší. Ani zde k žádnému převratnému objevu nedošlo, vliv mají. „To potvrdily i nízké naměřené hodnoty v městských okrajových lokalitách Lada a u ZŠ Jižní a naopak očekávané mírně zvýšené hodnoty na Svárově, v místě obklopeném rodinnými domy,“ podotýká Balašová.

Kromě České Lípy má kraj vytipovány další obce, kde jsou překračované normy znečištění. Jsou jimi například Doksy, Mimoň, Nový Bor, Cvikov, Skalice nebo Liberec a Turnov. I na ně by se měl výzkum v budoucnu zaměřit.

CO S TÍM

„Co se týká exhalací z automobilů, jsou řešením obchvaty, které dostanou z center měst tranzitní dopravu. Pomohl by i rozmach elektromobility,“ říká Kotlík. Emise z lokálních topenišť pak řeší výměna zdrojů za modernější.

„Výstavbu obchvatů kraj ze své pozice tolik neovlivní, ale děláme kroky, aby docházelo k častějšímu čištění komunikací a tím i s snížení prašnosti,“ říká krajský radní Jiří Löffelmann. Dalším projektem je také důraz na oddělování dopravy zelení. A za necelý měsíc kraj spouští další kolo kotlíkových dotací.

Autor: Jiří Jelínek

15.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Knižní inspirace nejen pro Ježíška.

Knižní tipy jako inspirace pro Ježíška

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Mladý muž nepřežil nehodu, narazil s autem do stromu

Liberecko – K tragické nehodě došlo v neděli krátce před jednou hodinou ráno.

Největší riziko pracovního úrazu hrozí v pondělí dopoledne, varují odborníci

Severní Čechy - Během loňského roku došlo v České republice k přibližně 44 tisícům pracovních úrazů, jejíchž léčení si vyžádalo více než 2,5 milionu zameškaných kalendářních dnů. K úrazům nejčastěji docházelo v pondělní dopoledne. Podle zjištění odborníků na bezpečnost práce se nejvíce zraněných vyskytuje mezi dvacátníky a čtyřicátníky.

Od ledna dojde k valorizaci důchodů. ČSSZ provede jejich zvýšení automaticky

Severní Čechy - Valorizace důchodů bude od ledna příštího roku výrazně vyšší, než tomu bývalo v minulých letech. Od první splátky roku 2018 se základní výměra zvýší o 150 korun, procentní výměra důchodu vzroste o 3,5 procenta. Důchody se tak zvýší v průměru o 475 korun.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT