Studenou rukou šátrám v kapse a snažím se najít klíče. Zmrzlými prsty jen stěží otočím v zámku. Už se nemůžu dočkat, až se ohřeji. Podobnou situaci jste určitě zažili i vy. Bohužel ne každý se může vracet do teplého domova.

Cílem celostátní zážitkové Noci venku je přiblížit lidem život na ulici, ukázat, že i bezdomovci mají své sny, problémy a starosti, ale také city a jedinečné příběhy. „Dva roky po sobě se akce konala v Liberci, letos jsme chtěli místo konání obměnit,“ uvedl hlavní organizátor Přemek Holeš.

Programu v klubu Woko předcházelo i propagování akce v podobě stánku hnutí Food not bombs na Mírovém náměstí. „Nabízíme zde za dobrovolný poplatek veganské jídlo. Naše hnutí se zaměřuje na recyklaci potravin a každou neděli rozdáváme jídlo potřebným,” vysvětluje Jan z Food not bombs. O kulturní program se postarali Martin Trdla a Karel Zacláněl.

DOBRÁ ZKUŠENOST

Specifikem Noci venku je možnost vyzkoušet si přenocování v chladném období venku, někdy i za přítomnosti těch, kteří takto usínají každý večer. „Poprvé jsme přespali v jednom z libereckých parků. V loňském roce nás ovšem zastihl neskutečně silný déšť a nakonec jsme přespali na podlaze kina Varšava,” vzpomíná organizátorka Michaela Stránská.

V Jablonci nad Nisou lidé přespali v Letní scéně Eurocentra a ráno se přemístili do kavárny Floriánka. Pocity po mnohdy probdělé, studené a vlhké noci jsou různé. Každý je však vděčný za trochu tepla, za horký hrnek s čajem či kávou. „Tuto zkušenost mohu doporučit. Lidé poté mění svůj pohled na bezdomovectví, lépe si uvědomují, čemu takoví lidé musí denně čelit,” dodává Stránská.
Každý člověk se může dostat do nesnází, každý má svou cestu. Někteří se rozhodli o svůj životní příběh podělit v rámci Živé knihovny.

Akce se zúčastnila i organizace Rozkoš bez rizika, která nabízela bezplatné testování na HIV. „Zaměřujeme se na rizikové skupiny ohrožené nákazou pohlavně přenosných nemocí, tedy především na ženy ze sexbyznysu,” sděluje Markéta Stezková.