Výrobu dřevěných hraček, které zhotovují postižení v Chráněné dílně Nouzov, měli příležitost si vyzkoušet žáci prvních ročníků Základní školy 5. května v Jablonci. Dílna pro děti v audiovizuálním sále městské knihovny uzavřela výstavu výrobků zaměstnanců dílny.

„Těmito akcemi, se kterými putujeme po kraji, chceme dětem ukázat, jak se hračky u nás vyrábějí, a jak celý proces probíhá,“ zmínil jednatel Chráněné pracovní dílny Nouzov, Rudolf Farský.

Vyrábět mohou jen fyzicky postižení

Konečné výrobky mohou posloužit právě školám a školkám. Nejedná se pouze o hračky, jako jsou koně nebo figurky, ale také handicapovaní zhotovují například dřevěná pexesa.

„Naši lidé, v současné době máme tři zaměstnance, vyrábějí na rotačních strojích, jako jsou například vrtačky. Obrušují díly na konečný tvar a malují,“ přiblížil Rudolf Farský s tím, že vzhledem k náročnosti práce nemohou v chráněné dílně zaměstnávat mentálně postižené nebo ty, co mají problémy se zrakem.

„Naše dílna je určena spíše pro ty, kteří utrpěli nějaký úraz zad nebo končetin,“ doplnil jednatel.

Hračky slouží mateřským školám

V jablonecké Městské knihovně si děti o úterním dopoledni vyzkoušely, co vše obnáší, než se dopracují k hotové hračce. „Nejdříve jsem nevěděl, co mám dělat. Pán nám ale vše ukázal a vysvětlil. Dřevěného koníka domalujeme ve škole a pak ho dám mamince,“ řekl žák první třídy ZŠ 5. května Standa Bráz.

Dílna, která byla vyvrcholením výstavy na dětském oddělení jablonecké knihovny, poputuje i do dalších měst. Jednotlivé třídy měly na seznámení s tvorbou čtyřicet pět minut. Pracovník dílny však zvládne vyrobit dřevěnou hračku za dvacet pět minut.