Kilo zlata jen za deset tisíc korun! S tak výhodnou investicí počítal čtyřicetiletý muž z Trutnovska, který se rozhodl využít bazarovou nabídku přes internet. Že jde o neúměrně nízkou částku jej nezarazilo.

„Poté, co přepravci zaplatil uvedenou částku a převzal si balíček, nestačil se po rozbalení divit. Místo cenného kovu uvnitř nalezl plastovou atrapu vyhlížející coby jako zlatá cihla,“ popsal událost policejní mluvčí Jan Čížkovský s tím, že muž se následně obrátil na policii ve Špindlerově Mlýně.

Nebuďte příliš důvěřiví

Za takový podvod by nečestný prodejce mohl vyfasovat až dva roky za mřížemi. „Platba předem je v některých případech sázka do loterie, dodal Čížkovský.

„Aktuální cena trojské unce je 29 632,96 korun, respektive v přepočtu na gramy pak 952,74 za gram,“ uvedl současné ceny na trhu s drahými kovy marketingový manažer České mincovny v Jablonci Lukáš Jokl s tím, že kurz se mění ze dne na den, respektive i z hodiny na hodinu.

 Je jasné, že kilo zlata by mělo stát, i kdyby na „bazaru“, kolem 950 000 korun. Ve slitcích označených nápisem a puncem zhruba o necelých dvacet tisíc více.
„Domnívat se, že by takovou hodnotu chtěl někdo prodat za desetinu, je bláhovost," poznamenala Alena z Jablonce. Spolu s manželem se rozhodli, že investice do zlata nezatíženého DPH, tedy slitků, a vysokogramážních medailí je ta nejbezpečnější. I obchodníci s investičním zlatem slitky zpět vykupují za poměrně příznivou cenu.