Tématem včerejší výjimečné ražby České Mincovny se stalo 50. výročí Římských dohod – vznik EU.
Padesát zlatých a tři sta stříbrných číslovaných puncovaných medailí si zájemci závazně objednali a složili padesátiprocentní zálohu dlouho před ražbou. „Avizovanou cenu šest set šedesát tisíc za zlaté jsme podle plánu dodrželi,“ uvedl obchodní náměstek Mincovny Libor Křapka.
Podle ředitele divize Mincovna Jana Vízka se dramaticky vyvíjel světový trh se zlatem právě v době nákupu polotovarů. „Cena se blížila sedmi stům dolarů za troyskou unci a prognózy byly ještě vyšší,“ vysvětlil ředitel. Cena naštěstí začala opět klesat.
Nestálost a stále mírný vzrůst ceny zlata je důvodem, proč je o „zlaté kilovky“ tak velký zájem. „Jde nejen o investici finanční, ale především uměleckou,“ vysvětlil Křapka. Před dvěma lety razili kilovou medaili se stejným úspěchem poprvé. Stála 550 000 korun. „Letos jsme ji zaznamenali v poptávce už za tři čtvrtě milionu,“ poznamenal.
Autorem uměleckého skvostu je předseda asociace umělců medailérů Vladislav Mašata. Téma symbolizuje Řím – kojící vlčice s Romulem a Rémem.
Mincovna vyrazila i stříbrnou půlkilovou verzi se stejným tématem. Líc se od zlaté neliší. Na rubu poprvé použili techniku smaltu. „Barevně jsou vyvedeny vlajky šesti států,“ vysvětlil Křapka.
Mincovna předpokládá ražbu investičních zlatých medailí i příští rok. Téma ale tají.