„Zrovna dávali fotbal, finále mistrovství světa žen. Dostal jsem chuť na sardinky, které jsem si koupil v pátek v Tescu. Jednou kousnu, dobrý, kousnu podruhé … a sakra, zlomil jsem si o něco zub,“ popisuje Novák, známý třeba soudcováním fotbalových zápasů v okresních soutěžích.

V sardinkách s názvem Baltické sardinky v rajčatové omáčce, které na českém trhu distribuuje společnost Baltaxia, našel Karel Novák čtyři kusy černého kovu přibližně 1×1 centimetr velké. „A to jsem možná jeden spolkl,“ dodal Novák.

„Prodejce za to nemůže, to je jasné, chyba vznikla u výrobce. Pořádně tvrdé rybičky. Obrátím se na Českou obchodní inspekci, aby udělala nějaké rozbory toho kovu. Ještě teď mi je špatně,“ sdělil Novák, pro kterého byla nedělní „železná“ svačinka první špatnou zkušeností s potravinami. „Rozhodně jsem v ničem jiném něco podobného nenašel. Jen ze zpráv jsem se divil, co se dá v jídle najít,“ doplnil Novák.

Na druhé straně barikády stojí Petr Zvěřina, který má na starosti ve společnosti Baltaxia nákup. „S největší pravděpodobností jsem já osobně inkriminovanou konzervu nakupoval. Samozřejmě víme, že se jedná o průšvich,“ sdělil Jabloneckému deníku Zvěřina.

Z výrobní marže nezůstalo ve skladech společnosti již zhola nic. „Vše je vyexpedováno,“ vysvětlil Zvěřina.

Zákazníky, kteří vznesou na společnost Baltaxia oprávněnou reklamaci, firma odškodní. „Nejčastěji balíčkem našich produktů. Ale běžné to není, reklamace řešíme jednou dvakrát do roka,“ vysvětlil Zvěřina, podle něhož je každá distribuovaná marže výrobků ze zákona kontrolována. „Ale nemůžeme přece vlézt do každé konzervy,“ doplnil.

Podle čísla ,arže lze také určit místo výroby. „S největší pravděpodobností se jedná o výrobek pocházející z Estonska. Zrovna tento výrobce nemá detektor kovů, který používají srovnatelné podniky na Západě,“ doplnil Zvěřina, který slíbil, že se s Karlem Novákem spojí.

Zdeněk Novák se incidentu směje, ale chce informovat veřejnost. „Aby lidi věděli, co se dá v takové konzervě najít, dám to i televizi,“ rozhodl se Novák a zapózoval s rybičkami a úlomkem kovu(foto Deník/ Jan Sedlák).

Společnost Baltaxia patří k nejvýznamnějším dovozcům a distributorům rybích konzerv na českém a slovenském trhu. V 7 evropských zemích spolupracuje s nadnárodními obchodní řetězci.

Byla založena v roce 1991 v Liberci a jejím obchodním teritoriem byly zpočátku pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko. V prvních letech působení na trhu došlo k založení poboček v Banské Bystrici na Slovensku a v Kaunasu v Litvě.

Společná značka Baltaxia dnes zastřešuje mezinárodní obchod s rozdílnými komoditami řízený ze třech různých evropských zemí.