Pozitivní zprávy se objevují kolem nákazy žloutenky typu A. Zcela nově nakažení nepřibývají. „Za poslední týden evidujeme pouze dva případy nakažených, kteří ovšem již byli pod lékařským dohledem," informovala ředitelka protiepidemického odboru z Krajská hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Kontaminovaný zdroj nákazy tak s největší pravděpodobností již není dostupný. Lékaři nyní sledují takzvané kontaktní případy. Mezi ně patří i poslední dva zmiňované, které uvedla Prattingerová.

Dohled nad lidmi, kteří přišli do kontaktu s nakaženým žloutenkou, je stanovený zákonem a trvá po dobu inkubace nemoci, tedy až padesát dní. „V průběhu této doby absolvuje takový člověk tři odběry krve," prozradila ředitelka protiepidemického odboru.

K dnešnímu dni je evidováno celkem čtyřicet případů z Jablonce a šest z Liberce. Ovšem i případy z krajského města mají souvislost s Jabloncem. „V pondělí byli na infekčním oddělení dva pacienti, z nichž jeden šel domů. Transfúzní oddělení navíc odvolalo zákaz náběru dárců krve z Jablonecka na základě příznivé epidemiologické situace," řekla tisková mluvčí Krajské nemocnici v Liberci Barbora Silná.

Stále se ovšem pátrá po zdroji, který mohl nákazu způsobit. Jde ovšem o pomyslné hledání jehly v kupce sena. Nemocní z Jablonce totiž bydlí v různých částech města a ani se nepotkali na žádné společné akci. „Stále pracujeme na jejím odhalení," sdělila Jana Prattingerová. Vzhledem k inkubační době ovšem hygienici musí zmapovat poměrně dlouhou minulost, kde pracují s lidskou pamětí.

Prvotní hledání směřovalo na jabloneckou přehradu, ale ne všichni nakažení ji navštívili. Pracuje se i s možností, že za nákazou je potravina. Poslední stopa vedla na tržnici v Jablonci. Nosičem viru tak mohla být například zelenina hnojená lidskými fekáliemi. Vše jsou zatím ovšem hypotézy. Důkazy, které by to potvrdily chybí.