Od 1. července funguje Chráněná rukodělná dílna jako sociálně terapeutická (STD). Klienti s duševním onemocněním zde již nemohou pracovat za účelem finančního výdělku. Sociální pracovníci jim však pomáhají, jak zacházet se svojí nemocí v běžném životě.
„Znamená to, že klient nemusí jen sedět u stolu a něco vyrábět, přestože i to je náplní rehabilitační dílny. Klientům je nově nabízeno vyučování práce s počítačem, trénink komunikace, nácvik v životních situací jako je například jednání na úřadech, u lékaře, zacházení s penězi a další věci k větší soběstačnosti člověka,“ vysvětlila vedoucí ekonomického úseku občanského sdružení Fokus Lenka Schneiderová.
Ne všechna místa však v rukodělné dílně byla zrušena. Zůstala dvě. „Rozhodli jsme je zachovat z toho důvodu, že obě pracovnice jsou zkušené šičky a jsou schopné samostatné práce. Spadají nyní pod dílnu v Liberci a vedoucí dílny za nimi každý týden dojíždí,“ zmínila Schneiderová s tím, že všichni klienti rukodělné dílny nyní docházejí do STD a pracují na individuálním plánu. „Nabídli jsme jim možnost náhradního zaměstnání, protože v STD již její uživatelé neberou mzdy,“ dodala Schneiderová.
O přechodu do Liberce uvažuje jen jen jedna žena, Alena Plátková. Rozhodla se ve Fokusu v Liberci vyzkoušet brigádu na recepci. „Uvidíme, zda mě nebude dělat problém dojíždění, jinak se práce nebojím,“ řekla Alena Plátková, která v rukodělné dílně v Jablonci pracovala rok a nyní si zkouší v rámci rehabilitace práci s počítačem.
Vybavení v dílně, která sídlí ve Spolkovém domě v Jablonci, se prakticky nezměnilo. Kapacita činí sedm lidí a zatím se její služby využívá plný počet klientů.
Od 1. července je dílna financována plně z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí a Lenka Schneiderová včera potvrdila, že peníze na letošní rok mají zajištěné: „Náklady na šicí místa v Liberci jsou částečně dotovány libereckým Úřadem práce, provozní náklady uhradíme z výdělků za výrobky a částečně dotovány z vlastních zdrojů.“
Přestože se jednalo o zásadní změnu, nepocítilo občanské sdružení Fokus závažné problémy. K bezproblémovému přechodu pomohlo také to, že ve Spolkovém domě také funguje kavárna jako chránění pracoviště.
Čtěte také rozhovor s vedoucí ekonomického úseku občanského sdružení Fokus Lenkou Schneiderovou v sobotním jabloneckém Deníku.