„Mám tu hada, přijeďte pro něj. Proplazil se mi mezi nohama,“ ozvalo se zoufale z telefonního sluchátka. Okamžitě byli všichni na nohou a mobilizovali pomoc.
Do Jindřichovské ulice v Jablonci zamířila ve středu večer hlídka městské policie s Dagmar Kubištovou z lučanského útulku v závěsu. Alarmující oznámení platilo i pro Ivanu Hancvenclovou, která ve Vikýři získala v přírodovědném kroužku s hady velké zkušenosti.
„Někde vznikl komunikační šum, než jsme dojeli na místo, byla z původních pěti metrů desetina,“ poznamenala Dagmar Kubištová s tím, že u jedovatých cizokrajných hadů na velikosti nezáleží.
Naštěstí plachým plazem byla naše česká zmije. Její úkryt v obytné garáži s křesílkem a televizí ale přes veškerou snahu neobjevili. „A to jsme téměř všechno vystěhovali,“ dodala Kubištová.
„Chytil jsem ji na smyčku do kýble, útočila na mne, chtěla uštknout,“ popsal zážitek Miloslav Sekanina. Myslel, že má vyhráno, ale než dojeli ochranáři, zmije z vězení prchla. „Měl jsem ji umlátit hned a byl by pokoj,“ zlobí se na nezvaného hosta Sekanina.
Teď nechává pootevřené dveře a doufá, že had odejde sám. „Nechci ho tu,“ dodal.