Krátká zima a teplé počasí probudilo letos zmije ze zimního spánku mnohem dřív. Lidé se s nimi mohou setkat nejen na odlehlých místech v přírodě, ale také ve městech. V Jablonci byl zaznamenán jejich výskyt například v kokonínském lesoparku nebo v okrajových částech Lučan.

Sérum mělo nežádoucí účinky

Metody a rady, jak se zachránit po kousnutí zmijí, kolují mezi lidmi dodnes. Vysát ránu, rozříznout ji a nechat vyplavit jed krví, nehýbat s člověkem. To jsou ty, které mnoho lidí považuje za správné dodnes. „Dříve se často aplikovalo sérum proti zmijímu kousnutí. Jenomže to mělo nežádoucí vedlejší účinky. A navíc jed není tak nebezpečný, jak se předpokládalo,“ řekla praktická dětská lékařka Jitka Pazourová.
Proto se již několik let nepoužívá. Ani zakořeněné postupy nejsou zcela správné. „Rána by se rozhodně neměla rozřezávat nebo vysávat,“ dodala Jitka Pazourová. Pro většinu populace včetně dětí není kousnutí zmijí nebezpečné. Většinou se objeví jen lehké příznaky jako je svědění a pálení, mírný otok končetiny nebo zvracení.
V ojedinělých případech se mohou objevit komplikace jako masivní zvracení nebo poruchy dýchání. Pak je důležité zamířit s pacientem okamžitě rovnou do nemocnice.

Ve větším ohrožení jsou psi

Zmije jsou vpodstatě plaché a setkání s člověkem se vyhýbají. „Zmije kousne větší zvíře nebo člověka jen v přímém ohrožení života. Bezdůvodně to neudělá, protože ví, že nebude mít čtrnáct dní jed na ulovení kořisti,“ řekl veterinář Zdeněk Cvrček.
U psů je narozdíl od lidí potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc. „Do těla se jim dostane příliš mnoho jedu na jejich váhu,“ dodal Cvrček.
Pokud se stane, že se zmije stahují k obydlím, je účinnou zbraní muzika. Podle veterináře stačí na zahradě pustit techno a vibrace reproduktorů hady nadobro vyžene.