„Hlídáme si s holkama kočárky venku nebo musíme vydrncat kočáry na zadních kolečkách jeden schod po druhém, abychom se dostaly na hlavní poštu v Jablonci,“ postěžovala si sedmadvacetiletá maminka Klára Červenková.

Problém bariér by však měl být letos vyřešen, alespoň co se týče hlavní jablonecké pošty. Zřízení bezbariérového přístupu potvrdili pro Deník jak zástupci České pošty, tak z jablonecké radnice.

„Na poště Jablonec nad Nisou 1 bude v tomto roce vybudován bezbariérový přístup. Podle informací je vše připraveno a nyní se čeká na přeložení rozvodného kabelu,“ informovala tisková mluvčí České pošty s. p. Marta Selicharová.

Podle jabloneckého místostarosty Otakara Kypty na vedení pošty tlačili z radnice kvůli bezbariérovému vstupu několik let. „Dříve byl problém s památkáři ohledně schodiště a již zmíněného kabelového vedení. Vedení pošty přislíbilo, že letos bude ta hlavní v Jablonci bezbariérová,“ doplnil Otakar Kypta.

Problém bariérového vstupu trápí dotčené u staré jablonecké radnice, dnešní knihovny. Tam je jistou možností přemístit knihovnu do budovy starých městských lázní. To je však hudba budoucnosti, protože v době krize na tento velkolepý projekt chybějí peníze.

Podle zákona rekonstrukce stavby či nová výstavba musí být řešena bezbariérově. Řešení u starších budov, které nejsou opatřeny volným vstupem pro vozíčkáře, hledají například školy.

„O plošinu pro vozíčkáře usiluji již druhým rokem, až nyní se podařilo získat peníze z kraje a Charty 77,“ uvedl ředitel Střední školy řemesel a služeb v Jablonci František Lufinka s tím, že pojízdnou plošinu za půl milionu korun mají nyní ve škole od února v provizorním provozu.

„Na škole studuje šest těžce postižených studentů. Ti bez plošiny neměli možnost účastnit se hodin administrativy, výpočetní techniky nebo přednášek ve třetím patře školy,“ upozornil František Lufinka.

Plošinu, která studenty vyveze do prvního, druhého či třetího patra, ovládají žáci sami nebo za pomoci asistenta. Nosnost plošiny dosahuje 220 kilogramů.

Dále kompletně bezbariérové je v Jablonci například Gymnázium a Sportovní gymnázium Dr. Randy. To zhruba před dvěma lety prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za dvacet šest milionů korun.

Na vlastní náklady, bez účasti města, se stal v loni v létě bezbariérový i kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Horním náměstí.