Loni v srpnu se turisté a výletníci konečně dočkali znovuotevření oblíbené rozhledny Bramberk. Město Lučany, které se stalo novým nájemcem areálu, během krátké doby zprůchodnilo uzavřené turistické cesty a po nezbytných drobných opravách vnitřní části rozhledny zpřístupnilo lidem i vyhlídku. A o tom, jak moc Bramberk turistům chyběl, svědčí to, že jen během několika loňských víkendů vystoupaly na rozhlednu čtyři tisícovky lidí.

Význam Bramberku podtrhuje i fakt, že jej dlouhodobě sledují památkáři. „Ta stavba bezpochyby má ambice i šanci stát se kulturní památkou,“ řekl před nedávnem Deníku Jiří Křížek z Národního památkového ústavu v Liberci, který letos od 1. července nastoupí do funkce ředitele Severočeského muzea v Liberci.

Jenže, aby se Bramberk mohl zapsat mezi památky, musely by se napřed zdárně dořešit komplikované majetkoprávní vztahy. A to se zatím zdá být v nedohlednu.

Jeho skutečnými majiteli jsou totiž dodnes manželé Jindříškovi, jejichž firma před časem skončila v konkurzu. Nyní v rozvodovém řízení čekají na soudní rozdělení majetku. Až potom bude reálná dražba celého areálu, ve které město Lučany plánuje rozhlednu odkoupit. Zatím ji má pouze v nájmu.

Nekončící soud je špatný jak pro město, které do rozhledny nemůže investovat žádné větší částky, tak pro případnou žádost o zařazení mezi kulturní památky.

„Za aktuální situace by prakticky nebyla šance na úspěch. V případech pronájmu je totiž pro ministerstvo významné stanovisko vlastníka. Rozhodně by bylo ideálnější vyčkat, jak celá věc dopadne, a pak teprve se o to pokusit,“ podotkl už dříve Jiří Křížek.

Město Lučany převzalo areál Bramberku od bývalého nájemce v květnu loňského roku. O výpovědi smlouvy dosavadnímu nájemci rozhodl správce konkurzní podstaty na podzim loňského roku. Důvodem bylo právě to, že nájemce odmítal zprůchodnit turistické cesty.

Bramberk je v současné době otevřený pouze o víkendech, a to v sobotu i neděli od 10.30 do 16 hodin. O letních prázdninách by pak měl být přístupný denně.