Pět minut po sedmnácté hodině zazněl v pátek alarm v babyboxu umístěném v areálu jablonecké nemocnici. Za několik desítek vteřin už byla čerstvě narozená holčička v péči jablonecké neonatologie. Pátek 28. ledna: „Máme první zachráněné miminko,“ hlásí špitál aktuálně.

„Holčička je čerstvě narozená,“ aktuálně informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová s tím, že se o ni maminka dobře postarala, také ji oblékla a zabalila do deky. Dostala ihned pracovní jméno Janička Pátková. Ze speciální schránky sloužící k těmto účelům ji vyjmula totiž sestřička Jana Horčičková.

„Miminko měří 47 centimetrů a váží 2740 gramů,“ dodala Krajinová. Ihned po nálezu novorozence vyšetřil sloužící lékař, sestřička standardně ošetřila a o odložené holčičce uvědomili sociální pracovníky. „Holčička je zdravá a krásná,“ poznamenala mluvčí nemocnice.

„Podle šatiček soudě spíš chudší nevěsta,“ glosoval s nadsázkou sobě vlastní Ludvík Hess, který se o vznik babyboxů v České republice zasadil a neúnavně se snaží zvýšit jejich počet. Jablonecké miminko pojmenoval Silvie.

„V Jablonci jí dali sice pohotově jméno Janička, jenže tohle hezké jméno samozřejmě už na seznamu máme, zatímco Silvii ještě ne. Přiznávám, mám pro to i svůj soukromý důvod…,“ dodal Hess.

Co se děje dál s miminky z boxu

Malá Silvie podle Hesse vyrovnala skóre mezi počtem zřízených babyboxů a odložených dětí – 41 : 41 a zvýšila skóre holčičky versus klučíci na 26 : 15. Čtyřicátým miminkem z babyboxu je holčička Magdalenka, kterou den před Ježíškem našli v Opavě.

„Hned za několik dní byla v náhradní rodině a nechali jí jméno Magdalena,“ informoval o posledním loňském miminku Hess. Postup je podle metodiky pro případy dětí odložených do babyboxů vždy podobný.

„Cílem je především zajistit, aby se odložené děti co nejrychleji vrátily do vlastní rodiny nebo aby pro ně příslušné orgány našly v co nejkratší době rodinu náhradní,“ uvádí v metodice Kateřina Beránková z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud není totožnost dítěte známá, případ spadá do kompetence místně příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností a obecního úřadu, v jehož obvodu je babybox, do kterého bylo dítě odloženo.

To bude zřejmě případ jablonecké holčičky. Mimo oblečení u sebe neměla nic. „Pro nás je její pravá rodina anonymní,“ potvrdila mluvčí nemocnice Krajinová.

První byl na den dětí v roce 2005

Babybox v jablonecké nemocnici otevřel 1. června loňského roku přímo otec této myšlenky Ludvík Hess spolu s jabloneckým starostou a řadou hostí. Bylo to přesně pět let po té, co v pražském Gyncentru zprovoznili úplně první schránku v republice.

Zatím poslední otevřenou skříňkou je mostecká ze začátku prosince loňského roku. Na začátek února se na takový slavnostní akt připravují v nemocnici ve Slaném.

Před dvěma týdny se alarm v jabloneckém babyboxu také rozezněl. „Ale miminko v něm nebylo. Možná to nesouvisí, ale možná si to nastávající maminka chtěla ověřit. Kdo ví,“ vyslovila možnou hypotézu Krajinová.

Babybox je vyhřívaná schránka, která po vložení dítěte okamžitě informuje personál nemocnice. Do pár okamžiků je miminko v péči lékařů. Podle plánů zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse by skříněk mohlo být v Česku až sedmdesát – tedy na každé větší město jedna.

S přispěním martina Bergmana