Za zatím historicky nejvyšší cenu – jeden milion dvě stě tisíc korun – je od středy k dostání Ema Destinnová ve zlatě. Jablonecká česká mincovna emitovala v další investiční medaili. Jde o v pořadí sedmou sadu medailí, která se zde o této váze razila. I přes vysokou cenu je zájem investorů a sběratelů stabilně vysoký.

„Jde o raritu, přes polovinu je reálně prodáno či složena záloha a další pětadvacet procent zamluveno,“ uvedl ředitel společnosti Radek Šulta. Celkem lis opustí maximálně sto kusů. Podle Šulty nejsou mezi zájemci jen investoři, ale například ti, kteří chtějí mít „kompletního Kulhánka nebo Oppla“.

Přímo na emisi se přijeli podívat také vybraní obchodníci s mincemi a medailemi. Podle Lukáše Jankovského ze společnosti Zlaťáky CZ tak vysoká cena nehraje velkou roli: „Investiční medaile je zaměřena na takovou cílovou skupinu zákazníků, kteří ten rozdíl nepovažují za tak dramatický.“

Rekordmankou ve sbírání zlatých medailí je sedmdesátiletá žena z Liberecka

Absolutním rekordmanem ve sbírání investičních kilových zlatých medailí není žádný zámožný podnikatel, ale sedmdesátiletá babička myslící na budoucnost svých vnoučat. Žena z Liberecka kupuje kilovky již od roku 2005. Zakoupila podle našich informací všechny dosud emitované a v současné době tak vlastní 28 kilogramů umělecky zpracovaného zlata, což dohromady čítá zhruba dvacet milionů korun.

Prostřednictvím Jankovského se kilovka dostane zatím k devíti zákazníkům. Převážná většina zůstává doma u českých investorů. „Pokud je ale téma mezinárodně zajímavé, například medaile s motivy Lucemburků nebo celoevropsky zajímavá témata, potom putují také od nás do zahraničí,“ poznamenal obchodník.

Letošní novinkou pro zákazníky je bonus v podobě identické pozlacené medaile z mědi v poměru 1:1. Podle Jankovského je to pro investory velmi milá pozornost: „Zejména pro ty, kteří budou chtít tu medaili ukazovat a současně budou mít tu pravou bezpečně uloženou.“

Dvojice umělců Kulhánek a Oppl stojí za medailí s motivem české dvoutisícové bankovky stejně jako v loňském roce zpracovali pětitisícovku. Tentokrát ale spolupráce na společném díle nebyla tak hladce jednoduchá jako loni.

„K nelibosti Oldřicha Kulhánka musel svůj grafický návrh přepracovat, aby nebyla oční vada zpěvačky tak markantní,“ prozradil důvod úprav Miroslav Vítek technický ředitel mincovny. Požadavek zadavatele byl jasný: „Hotové umělecké dílo musí být také velmi krásné.“

Dalšího jemného vylepšení se dostalo světoznámé pěvkyni ještě při přenosu na sádru v atelieru Vladimíra Oppla. Z zlatého mincovního pole tak ve skutečnosti na všechny hledí krásná dívčí tvář, která má všechny potřebné rysy Emy Destinnové. „Tolik tahů tužkou v kresbě se nedá do sádry přenést,“ potvrdil sochař Oppl.