Řidiči se na Jablonecku zřejmě budou muset připravit na další objížďku, tentokrát na mezinárodní silnici I/10 ve Velkých Hamrech. Výkopové práce související s budováním nové splaškové kanalizace na hlavním tahu na Harrachov jsou totiž nebezpečnější, než se předpokládalo.

Stavební práce začaly v Hamrech 19. července a dopravu v rozkopaném úseku od náměstí po poslední dům ve směru na Tanvald řídí kyvadlově semafory. Zatím jsou výkopy hluboké maximálně dva a půl metru, jenže od příštího týdne půjdou stavaři ještě o další dva metry hlouběji a představitelé města mají obavy o bezpečnost projíždějících řidičů.

„Už dnes se při výkopech objevují mnohem větší balvany, než se předpokládalo. Když se vyjmou, zůstane po nich samozřejmě kaverna a ve chvíli, kdy by byl výkop hluboký několik metrů a projel by kolem například kamion, reálně by hrozilo propadnutí silnice a pád auta do jámy,“ říká starosta Velkých Hamrů Josef Pala.
Stejného názoru je i silniční technik Krajského úřadu Libereckého kraje Jaroslav Jakubička.

„Bude se pracovat skutečně ve velkých hloubkách, a to nebezpečí tu je. V současné době se proto jedná o úplné uzavírce, která by se uskutečnila v srpnu a trvala by tři týdny,“ řekl Deníku Jakubička.

V případě odsouhlasení by úplná uzavírka silnice I/10 začínala na křižovatce s Lahůdkami a končila u zbrojnice profesionálních hasičů. V tomto úseku totiž budou výkopy nejhlubší a tudíž nejnebezpečnější.

Po dobu stavebních prací, které by měly trvat do 16. října, je ve Velkých Hamrech bez náhrady zrušená autobusová zastávka Lidový dům.

Kanalizaci, která je potřeba i z hlediska evropských norem, se město marně snažilo dobudovat už od roku 2005. Problém byl hlavně v celkovém rozpočtu projektu, který byl tak vysoký, že si město i přes získání dotace nemohlo dovolit zaplatit nutnou spoluúčast.

Letos už se ale Hamrovským podařilo vysoutěžit dva a půlkrát nižší částku a s více než osmimilionovou dotací od ministerstva zemědělství se projekt konečně mohl úspěšně rozjet.

„Za letošní úspěch jsme moc rádi. Bereme ho jako náplast za těch několik let starostí, které kolem toho byly,“ poznamenal Josef Pala.

Ani po vybudování kanalizace ve zbylé části města nebude odkanalizování Velkých Hamrů úplné. Městu ale bude stačit na to, aby splnilo požadovanou směrnici Evropské unie.

Nová kanalizace nahraje také Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bude moci po několika letech dokončit rekonstrukci frekventované silnice I/10.

Většinu bezmála 50 kilometrů dlouhé trasy opravilo ŘSD za 16 miliard korun už v letech 2003 až 2006. Ve Velkých Hamrech ale ještě zbývá dobudovat finální povrch. Před pracemi na kanalizaci to nemělo smysl.