V České republice se nalézá více než 5700 varhan, ale jen zlomek z nich má parametry koncertního nástroje a ještě menší počet disponuje 43 rejstříky, dalšími vedlejšími rejstříky a třemi manuály. Právě jeden takový unikát se nalézá v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou na Horním náměstí.

Celkový počet píšťal varhan je více než 2500 a navíc lze prakticky každou z nich individuálně ovládat. Varhany jsou podle odborníků vzácnou ukázkou meziválečného varhanářství. „Patří k jedněm z největších varhan Litoměřické diecéze a zároveň jsou pravděpodobně nejbohatší na zvuk,“ popsal organolog Radek Rejšek.

Tyto varhany postavila významná firma Rieger z Krnova pro tehdy dlouho očekávaný nový katolický kostel vysvěcený 24. dubna 1932. Varhany poprvé hrály při slavnostním předání firmou dne 9. dubna 1932 za účasti dárců varhan bratří Jägerů a vedení firmy. U podobných varhan se předpokládá velká oprava po padesáti letech.

Jedinou možností, jak varhany zachránit bylo jejich kompletní rozebrání. Poté je třeba veškeré dřevěné části převézt na ozáření kobaltovou radiací. Pak vše očistit, napustit ochrannými prostředky, aby se situace nezopakovala, zatmelit a vyplnit všechny otvory po hmyzu, finálně natřít, namořit a nalakovat. Kovové části je nutno vyspravit, vyrovnat, kov ošetřit vhodným konzervačním nátěrem, aby prospekt opět vynikl svou moderní nadčasovou krásou.

Varhanní prospekt je vlastně tváří varhan. Píšťaly prospektu jsou přímo vidět a jejich uspořádání určuje celkový vzhled varhan. U tohoto nástroje firmy Rieger z roku 1932 navrhl jejich uspořádání architekt kostela Josef Zasche.