Historické vlaky budou pendlovat mezi Tanvaldem, Kořenovem a Harrachovem a organizátoři čekají pěkný nával. Lidé se už na akci těší. „Když jsem chodil na základní do Desné, tak jsme se spolužákem vždy koukali na hodinky. Vždy ve 13.05 Rakušanka houkla a vezla náklad. Díky, že jste. Jste úžasní, že nám to tady funguje,“ vzkázal za všechny Petr Lauryn z Kořenova.

Jízdenky do zvláštních vlaků koupí zájemci v den akce v předprodeji na nádraží v Tanvaldě nebo přímo ve vlacích. Odbaveni budou historickými lepenkovými jízdenkami a průvodčími v historických uniformách.

Na nádraží v Kořenově bude pro děti připraveno divadelní představení Červená Karkulka. Vystoupí zde také lektorka Airko Liberec, která předvede Aerial Arts – vzdušnou akrobacii. V Kořenově bude otevřeno Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopna Kořenov, zájemci se mohou svézt vláčkem Důlní železnice či historickým autobusem na Jizerku nebo do Příchovic.

Vítězný snímek - Jaro s koronou od Natálie Hassové.
Turnovská fotosoutěž zná svého vítěze. Zvítězilo Jaro s koronou

Ale akce na Zubačce, to nejsou jen cestující vlakem. Mnoho lidí zamíří do Kořenova automobilem. Při předchozích akcích byla dopravní situace v okolí kořenovského nádraží napjatá. Od letošního roku tady budou policisté důrazněji dbát na bezpečnost.

„Lidé by měli při parkování dbát dopravních předpisů. Policie už nemusí nesprávné parkování tolerovat a může pokutovat,“ varoval Prokeš.

Opatření proti šíření koronaviru dopadlo i na Zubačku. Železniční společnost Tanvald, která se snaží rozvíjet unikátní železniční trať, přišla o značnou část finančních prostředků, které pro svůj provoz potřebuje. Vypadly příjmy z provozu muzea i z občerstvení, neuskutečnilo se ani slavnostní Zahájení sezony, které mělo proběhnout 30. května.

Přesto musí Železniční společnost Tanvald platit nájmy i opravy historických vozidel. Jednou z možností, jak ji lidé mohli podpořit, byla a stále je koupě trička v rámci projektu Záchrana na webu locomotif.cz.

Jedním ze vzorů pro nový jablonecký skatepark má být skatepark v Maškově zahradě v Turnově.
Skatepark u bazénu? Nové sportovní centrum v Jablonci projednají zastupitelé

Z každého prodaného trička odešlo sto korun Železniční společnosti Tanvald. „Projekt byl velice úspěšný. Přesná čísla ještě neznáme, ale trička si lidé zakupovali houfně. A ti, kterým se nelíbil motiv, nám volali a posílali peníze přímo na účet. Krásná solidarita,“ pochválil Petr Prokeš.

Pro další akce na Zubačce zároveň slibuje překvapení. Na trati by se měla ukázat další historická lokomotiva. „To bude taková pecka letošní sezony,“ dodal ředitel Železniční společnosti Tanvald. 

Akce na Zubačce pro rok 2020
Sobota 27. června 2020 – Sobota na Zubačce
Nostalgické vlaky Tanvald - Kořenov a zpět, Kořenov - Harrachov a zpět, jízdy historického autobusu. Doprovodný program v Kořenově
Sobota 18. července 2020 – Za pohádkou na Zubačku
Doprovodný program v Kořenově: jízdy historického autobusu
Sobota 1. srpna 2020 – Modelářská sobota na Zubačce
Doprovodný program v Kořenově: výstava železničních modelů, výstava lokomotiv, jízdy historického autobusu
Sobota 22. srpna 2020 – Borůvková sobota na Zubačce
Doprovodný program v Kořenově: borůvkové hody, jízdy historického autobusu
Sobota 26. září 2020 – Bramborové ukončení sezóny na Zubačce
Doprovodný program v Kořenově: pochoutky z brambor, jízdy historického autobusu
Sobota 5. prosince 2020 – Vánoční svařák ve Výtopně Kořenov