Sama ČSK ale přiznává, že zubní lékaři nemusí to, že přijímají nové pacienty, hlásit. Informace jsou pouze orientační. „Na Jablonecku jsem žádného volného stomatologa nenašla, ale v dojezdové vzdálenosti do 35 minut ještě přijímá nové pacienty dentista v Liberci,“ uvedla tisková tajemnice ČSK Zina Sladkovská.

Pokud má pacient problém najít ošetřujícího zubního lékaře, je nejlepší obrátit se na zdravotní pojišťovnu, u které je registrovaný. „Zdravotní pojišťovna je ze zákona povinna zajistit svým pojištěncům dostupnou zdravotní péči a má k tomu nástroje, které ČSK nemá,“ doplnila Sladkovská.

Petrovi by tedy mělo stačit zajít na pobočku své zdravotní pojišťovny. Ta ze zákona musí zajistit svému klientovi primární péči, kam patří i stomatolog, dostupnou v dojezdové vzdálenosti do 35 minut.

Na Jablonecku má Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jako největší tuzemská pojišťovna uzavřenou smlouvu se stomatologem, který nové pacienty přijímá. Další stomatologické ordinace, které mají volnou kapacitu, se nacházejí v nedalekém Liberci, tedy v dojezdové vzdálenosti zhruba 18 minut.

„Pokud by měl některý z našich klientů problém sehnat lékaře, může se obrátit na pobočku VZP, kde mu poradí. Naše pojišťovna intenzivně usiluje o to, aby byla dostupnost stomatologické péče v regionu ještě posílena, a iniciovala vypsání výběrového řízení na zubního lékaře,“ popsal mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Už v minulém roce VZP nastavila ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou systém, který by měl předcházet nedostatku stomatologů nebo tento nedostatek minimalizovat. Program se jmenuje VZP Plus – stomatologie.

Mnoho pojištěnců přitom o povinnosti zdravotních pojišťoven zajistit primární péči neví. Najít si sám volného stomatologa přímo v Jablonci je doslova sisyfovská práce. V současné době nepřijímají nové pacienty třeba ani v ordinaci Dent4you u vlakového nádraží, ani ordinace ZUBr na Dolním náměstí. „Příjem nových pacientů máme pozastaven. Když víme, rádi lidem doporučíme někoho jiného. V současné době ale nevíme, že by některý ze zubařů přímo v Jablonci nové pacienty přibíral,“ sdělila zdravotní sestra Iveta Ulrichová z ordinace ZUBr.

I pacienti si ale musí plnit své povinnosti, například chodit na pravidelné prohlídky. „Nechodila jsem na pravidelné kontroly a zubařka mě vyškrtla z evidence. Teď jsem ale měla štěstí na Malé Skále, kde bude otevřena nová zubní ordinace. Už se budu snažit být dochvilná,“ popsala Iva Chaloupková ze Železnobrodska.