„Předběžně jsme se dohodli, že ve stávající ordinaci bude jednou za měsíc ordinovat jiná zubařka,“ uvedli shodně Vladimír Janata, jednatel polikliniky a Richard Hübel, starosta Pěnčína.
Poliklinika posléze zjistila, že ordinace je vysoce ztrátová a rozhodla se ji uzavřít s tím, že nabídla převod pacientů do Železného Brodu. „Kdyby naše zubařka dělala od rána do večera, spočítali jsme, že přímá ztráta činí tři tisíce korun na den,“ spočítal Janata. „A to jsme nezapočítali i ztráty u druhé návštěvy naší zubařky, kdy někdo v ordinaci vypnul elektřinu,“ dodal Janata.
Podle jeho slov si poliklinika nemůže dovolit ani statisícové investice do obnovy přístrojového vybavení. „Doktor s moderními zkušenostmi si v takové ordinaci připadá jako v době kamenné, jsou zde snad několik generací staré přístroje,“ uvedl Janata. Celé další provozování ordinace poliklinikou v tomto stavu považuje za nesmyslné. Poliklinika jako soukromý subjekt nechce ztrátovou ordinaci logicky dotovat. V železném Brodě nabízí podle slov jednatele Janaty nesrovnatelně kvalitnější prostory a zařízení.
Pro obec znamená zrušení ordinace velký problém. „Rezolutně s tímto řešením nesouhlasím a požádám pana Janatu o přehodnocení nastalého stavu,“ uvedl Hübel. Apeluje na vyšší věk většiny pacientů a horší dostupnost polikliniky. Zvláště pro seniory může být cesta ze zastávek autobusu bezmála neřešitelným problémem. „Myslím, že zubní ordinace v Pěnčíně je naprostou nutností,“ brání občany Hübel.
V otevřeném dopise poliklinice se pozastavuje nad tím, že se rozhodlo o zrušení ordinace bez vědomí obce. „Proč nás neinformovali? Budu se snažit sejít se s vedením polikliniky a na schůzce rozhodnutí zvrátit. Vždyť se nebráníme ani příspěvkům z obce,“ říká Hübel.
Podle Janaty je dohoda možná, avšak nepříliš reálná. „Musely by se investovat opravdu veliké peníze, byla by to nenávratná investice. Mohl bych ji připodobnit až k ekonomické sebevraždě,“ dodal Janata. Možné řešení vidí v možnosti obce pořídit vozidlo, kterým by pacienty do Brodu sváželi. Více napoví až starostou avizované společné setkání. Minimálně do té doby pacienti musejí dojíždět do Brodu.