Zastupitel a radní Pavel Žur je od pondělního večera nestraník. Členové Místního sdružení ODS jej ze svého středu vyloučili. Podle nich porušil stranickou disciplínu a i přes výzvy neodešel z rady města.
„Ani jsem neměl tušení, že se bude moje setrvání ve straně opět projednávat,“ uvedl Žur k pondělnímu jednání ODS v Jablonci. Dokonce se na něj omluvil, protože jej v práci s dětským pěveckým sborem nemá kdo zastoupit. Dorazit se chystal později. „Dostal jsem ale esemesku, že mě vyloučili,“ dodal Žur.
Jedenačtyřicetiletého Žura se pokoušeli vyhodit už třikrát. Vždy se ale sněm před hlasováním stal neusnášeníschopný. V pondělí to vyšlo.
„Pro zrušení členství se vyslovilo šedesát členů ze 73 přítomných, 8 členů se hlasování zdrželo a pět bylo proti,“ konstatoval Petr Beitl, předseda sdružení.

Rebela konečně vyloučili z ODS

Vstup do jiné strany Pavel Žur nevyloučil, ale ani nepotvrdil. Nejprve si musí věci srovnat ve své hlavě. Prioritou je pro něj důvěra, kterou dostal od voličů, a práce.

Podle Beitla občanští demokraté dávali Žurovi za vinu porušení stanov: „Nerespektoval usnesení a rozhodnutí rady místního sdružení ODS Jablonec nad Nisou.“ Nelíbilo se jim, že sedí v městské radě spolu s jedním komunistou Václavem Čížkem.
Přestože Beitl po svém zvolení předsedou místního sdružení letos na konci dubna deklaroval, že tahanice uvnitř ODS skončily a kvůli vyloučení neposlušných radních nový sněm svolávat nechce, otázka jejich setrvání ve straně přežila. Václav Vostřák ze strany raději v červnu vystoupil sám.
Vostřák chtěl dopředu vyloučit možnost, že by mu mohli spolustraníci dávat za vinu možné odebrání licence ODS. Dnes se na postup ODS dívá jako nestraník: „Občanským demokratům vyloučení Pavla Žura neuškodí tolik, jako by jim uškodilo, kdyby je v Jablonci zrušili.“
Podle špiček ODS se práce v radě města společně s komunisty rovná koalici, což je neslučitelné. Předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka hned po volbách vyzýval obě jablonecké celebrity k dobrovolnému odchodu ze strany nebo z rady. Bez úspěchu.
Pavel Žur se domnívá, že pokud by hlasování na pondělním sněmu bylo tajné, výsledek by mohl být zcela jiný. „Veřejné hlasování je legislativní, ale ten postup mě zaskočil,“ dodal.