Mezi lidmi panuje velká solidarita. Bylo to patrné na sociální síti Facebook, kde už se během víkendu, bezprostředně po povodních, objevila celá řada konkrétních nabídek. Ti, co chtějí pomoci přes internet, by ale měli být trpěliví. Lidem v postižených oblastech kolabuje elektřina, mnozí o internetové připojení přišli spolu se svými počítači.

Vzchopila se velká města. Jablonec nad Nisou do Chrastavy poskytl o víkendu pomoc za zhruba 20 000 korun, a ve stejné výši připravil materiální pomoc v pondělí i pro velmi postiženou Raspenavu.

„V neděli před polednem jsme odvezli do Chrastavy kolečka, lopaty, rýžová košťata, hadry, rukavice a vědra,“ uvedl Jiří Vaníček, vedoucí Oddělení krizového řízení Městského úřadu v Jablonci. Stejnou pomoc zorganizoval v pondělí. Právě Raspenavě a okolí se pomoci příliš nedostává, protože nebyla v hledáčku médií.

Medializována byla hlavně města Chrastava, Hrádek nad Nisou, částečně Frýdlant v Čechách.

Pokud by chtěli pomoci přímo Jablonečané, město zřídilo dvě odběrní místa pro materiální pomoc. Jsou jimi zasedací místnost v suterénu Spolkového domu v ulici E. Floriánové a hasičská zbrojnice v Jabloneckých Pasekách. Otevřeno bude každý den až do pátku 13. srpna mezi 9–11 dopoledne a 13–17 hodinou odpoledne. „S organizací ve Spolkovém domě budou pomáhat také jablonečtí strážníci,“ dodal starosta Petr Tulpa.

K humanitární sbírce se připojil Oblastní spolek Českého červeného kříže, který má sídlo ve Spolkovém domě. „Noste především balenou vodu, základní hygienické potřeby, tekuté mýdlo, papírové ručníky, papírové kapesníky, ubrousky, toaletní papír, dezinfekční úklidové prostředky, rukavice, lopaty, rýžová košťata, odpadové pytle, lana, šňůry na prádlo,“ vypočetla ředitelka ČČK Helena Ungermannová.

V žádném případě lidé nepotřebují hračky, nábytek, oblečení či knížky nebo rozbité a špinavé věci.

Jen za první odpoledne sbírky přinesli lidé materiálu v objemu malé dodávky. „Dobrovolníci z jablonecké firmy Spectrum Franěk nám ještě k tomu nabídli i pracovní síly,“ doplnila Ungermannová. Podle ní hlavní vlna solidarity teprve přijde, až se dostanou sběrná místa do povědomí. „Už máme i nabídku na nábytek, ale to je zatím dost času. Na takovou pomoc přijde řada později. Ale evidujeme je,“ dodala.



Sbírku vyhlásili i ve Smržovce. Tam se pomoc soustřeďuje na Zámeček. Poptávají stejnou skladbu materiálu jako Jablonečtí. „Věci vybíráme do čtvrtka, kdy je hodinu po poledni povezeme do ADRY v Liberci,“ uvedla za Kulturní středisko Ivana Hujerová.

Přestože města na Jizeře byla velké vody ušetřena, na řadě míst velmi dobře vědí, co umí plnou silou. Sbory dobrovolných hasičů vyjely na pomoc i z řady míst Semilska a Turnovska.

Město Semily již do postižených oblastí poslalo nabídku na uspořádání příměstského tábora. „Udělali jsme to proto, aby měli rodiče dětí z vyplavených míst čas na úklid. Zatím zájem není takový, abychom tábor uspořádali, v kontaktu ale s jednotlivými radnicemi jsme. Máme místo pro čtyřicet dětí, zajištěno by tak bylo pod dohledem zkušených vedoucích ubytování, stravování i program. Chápu však, že rodiny chtějí nyní držet při sobě,“ uvedl Jan Farský.

Povodeň Semily ušetřila. „Velká voda se vylila do luk například v Benešově, žádné velké škody nezpůsobila,“ dodal starosta.

Vedení Turnova rozhodlo, že ze svého rozpočtu poskytne obcím na Frýdlantsku věcnou pomoc. Navíc od pondělí 9. srpna až do pátku 13. srpna organizuje za stejným účelem dobrovolnou sbírku.

„Rozhodnutí pomoci padlo již v sobotu, kdy se sešla povodňová komise města,“ podotkl Zdeněk Hovorka, vedoucí správního odboru, pod něhož spadá povodňová problematika a krizové řízení.

„Na základě informací, které jsme měli z krizového štábu Libereckého kraje, se starostka Hana Maierová jako předsedkyně povodňové komise města rozhodla, že podpoříme nejen obce, ale i lidi, kteří byli postiženi na majetku. To je v kompetenci rady, která zasedne příští týden. Nyní vyzýváme občany města, aby podpořili sbírku, kterou shromáždíme. Věcnou pomoc budeme distribuovat hlavně do Chrastavy,“ poznamenal Hovorka.