Železnobrodská zvonice pomalu vstává z popela v jihočeských Slavonicích. Do města průběžně putují zprávy o stavu rekonstrukce. „O postupu prací jsme informováni v podstatě denně,“ upřesnil Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Podle firmy dodávající práce, lze očekávat příjezd zvonice do Železného Brodu v druhé polovině měsíce října. „Nyní již vážeme konstrukce pod úrovní střechy. Pokračovat budeme opláštěním a zvonovou stolicí,“ upřesnil Petr Chadim, stavitel Stavební huti Slavonice.

Celá stavba zvonice bude ve Slavonicích kompletně postavena, aby se po ukončení prací rozebrala a na kamiónu odvezla do Železného Brodu. Podle Petra Chadima bude přibližně další měsíc trvat, než se zvonice na místě složí a usadí na podezdívku.

Ta nadělala městu další vrásky a zvýšila objem peněz nutný k rekonstrukci. „Statici zjistili, že základy zvonice stojí na pískovém podloží. Pro zvýšení bezpečnosti se musí základy podepřít piloty na zpevnění. Injektáž podloží bude hotova do konce tohoto týdne,“ upřesnil Václav Horáček, podle kterého budou práce na celkové rekonstrukci a zabezpečení podezdívky, jež provádí Technické služby Železný Brod, do termínu příjezdu zvonice hotové.

Železnobrodská zvonice vyhořela v noci 13. května loňského roku. Její rekonstrukce započala přesně rok poté. Pracovníci Stavební huti Slavonice torzo zvonice rozebrali. „A vybrali jsme části, které se zachovaly v takové míře, aby se daly vložit do stavby zvonice. Tím stavba neztrácí status památky,“ uvedl Petr Chadim.

Pod dohledem projektantů a památkářů se firma snažila zachovat maximum prvků. „Konstrukce budou doplněny a budou tvořit základ stavby,“ dodala Dana Picková z Odboru památkové péče železnobrodské radnice.

Celkově by rekonstrukce zvonice měla přijít na více než dva miliony korun. Město vyčlenilo 1,5 milionu korun, půl milionu dorazilo z Fondu kulturního dědictví Libereckého kraje.

Město vyhlásilo i veřejnou sbírku, která se stala velmi úspěšnou. Po roce existence vynesla kolem šesti set tisíc korun. „To není zanedbatelná částka. Děkujeme všem, kdo na rekonstrukci přispěli,“ dodal Václav Horáček.