Bezmála dvě stě osmdesát tisíc korun evidovalo na konci měsíce listopadu město Železný Brod na účtu veřejné sbírky na obnovu historické zvonice vyhořelé v květnu letošního roku.


Obyvatelé města a lidé, jimž není osud zvonice lhostejný, již dnes vědí, že zastupitelé města se rozhodli přehodnotit svoji náklonnost k výstavbě repliky. S dotacemi pomohou zaměstnanci Národního památkového ústavu v Liberci. Část parkoviště pod zvonicí je proti parkování chráněna betonovými květináči.


V současné době se připravuje projekt rekonstrukce. Podle historiků by se torzo zvonice mělo co nejdříve zapouzdřit. „Torzo by se mělo zakonzervovat alespoň lešením a odstranit nestabilní prvky,“ uvedl Miroslav Kolka z Národního památkového ústavu. Jenže stavba lešení je pro město velmi drahá. „Chtěli jsme postavit lešení, bohužel, jen za postavení chce firma hodně přes tři sta tisíc plus velké nájmy za každý další den,“ řekl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Naklánějící se vršek zvonice tak odstraní jiná firma bez stavby lešení. „Pak vypíšeme výběrové řízení na firmu, která provede rekonstrukci a lešení již bude v její kompetenci,“ dodal Horáček.


Zvonice vyhořela 13. května, veřejná sbírka oficiálně odstartovala 18. června. Stav konta zveřejňuje město každý měsíc. Zájemci mohou dále posílat peníze na účet č. 0991500339/0800, využít sběracích listin na pokladně MěÚ nebo pokladniček v Informačním centru a na Malém rynku.