V závěru příštího týdne se rozhodne, kolik trámů a částí zbylé konstrukce vyhořelé železnobrodské zvonice je vhodných k rekonstrukci.
„Počítáme s tím, že ve čtvrtek nebo v pátek proběhne hlavní část demontáže. Stav částí bude kontrolovat jak odborná firma, tak zástupci Národního památkového ústavu a projektant. K demontáži bude přistaven jeřáb,“ upřesnil Milan Malina, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje železnobrodské radnice.

Poté budou zachovatelné části odvezeny do jihočeských Slavonic, kde budou zapracovány do nové konstrukce. „Torzo celé rozebereme i se základovými trámy. Pak je můžeme roztřídit,“ uvedl Petr Chadim ze Stavební hutě Slavonice.Celá rekonstruovaná zvonice pak do Brodu dorazí nejspíše na konci října. „Firma přiveze celou zvonici ve formě stavebnice, kterou pak na místě smontují,“ upřesnil postup Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Stavební huť Slavonice je renomovanou restaurátorskou firmou, která sbírá zakázky i v zahraničí. „Naším hlavním cílem byla a je především odborná a kvalitní péče o historické památky a vše, co s tím souvisí,“ stojí na oficiálních stránkách firmy.