Většina lékařů na Jablonecku hlásí průměrný počet pacientů s akutním respiračním onemocněním. Přesto Krajská hygienická stanice LK zaznamenala zvýšený počet tohoto onemocnění oproti minulému týdnu.

Z 536 na sto tisíc obyvatel vzrostl počet na 897 nemocných na Jablonecku. Největší nárůst z Libereckého kraje však zaznamenalo Semilsko, tam je nemocnost až o dvacet procent vyšší než v Jablonci. Zvýšený výskyt nachlazení se očekává s oteplením, při kterém se bakterie lépe šíří.

„Zvýšení nemocnosti oproti minulému týdnu vyrovnává tradiční vánoční a novoroční propad. Dosud však nebyl izolován chřipkový virus,“ zmínila mluvčí krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová. Ta také upozornila na důležitost očkování proti chřipce. „Chřipka se vyskytuje v některých státech Evropy, proto je vhodné nechat se očkovat,“ dodala Balašová, která upozornila, že vakcína začne působit za čtrnáct dní od aplikace.

Na očkování vsadilo v prosinci až tři tisíce lidí z Libereckého kraje. Závodní lékaři po dohodě s Krajskou pobočkou VZP nabídli zaměstnavatelům bezplatné očkování pracovníků proti chřipce. „Stovkám našich pojištěnců jsme zajistili očkování na pracovišti,“ řekl Jiří Benedikt, ředitel Krajské pobočky VZP pro Liberecký kraj s tím, že v lednu z novoročního bonusu dáme pojištěncům VZP až šest tisíc korun na očkování. „Například zaplatíme kombinace vakcín a aplikaci proti hepatitidě, karcinomu děložního hrdla a klíšťové encefalitidě,“ upřesnil Jiří Benedikt.

Jablonečtí praktičtí lékaři jak pro dospělé, tak pro dorost a děti potvrzují, že v ordinacích je zatím situace klidná. Čekají zaplněné čekárny během příštích čtrnácti dnů.

Například pediatrička Jana Jůnová podle sledované situace zjistila, že nachlazení a virózové onemocnění se nejvíce vyskytuje u dětí v mateřských školkách. „Zvýšený nárůst dětských pacientů očekávám během příštích čtrnácti dnů. Záleží také na oteplení. Pro viry je totiž příznivější vlhká zima,“ vysvětlila Jana Jůnová.

Kritická situace není ani u lékařů pro dospělé. „S klasickou chřipkou nepřišel nikdo. Viróz také moc nemáme. Lidé přicházejí většinou s angínou, záněty dutin a hodně se objevují průjmy a zvracení,“ řekla praktická lékařka pro dorost a dospělé Zdeňka Martínková. Za týden k lékařce s nachlazením do ordinace přijde v průměru třicet lidí.

Pokud virové onemocnění člověka nemine, doporučují lékaři pít hodně tekutin, užívat vitamín C a ležet. Předcházet těmto nemocem lze otužováním v letních měsících, užívat dostatek vitamínů před začátkem zimy, dodržovat pitný režim a zbytečně se nevystavovat kontaktu s nemocnými.