„Kozám chutnají zejména ovocné stromky, to je první, co sežerou. Museli byste jejich kmeny zabezpečit. Tady nic nového nevymyslíte, pro kozy je ideální velká louka nebo pastvina,“ říká Karel Dvořák z Kozí farmy Žofín v Horním Podluží.

Kozí mléko je velmi chutné a zdravé. Pokud si ho chcete užívat, musíte kozy přiživovat. Doporučuji šrotovaný ječmen i oves a přidávat vitaminy. V zimě jim můžete dopřát zeleninu a ovoce, ideální jsou jablíčka a řepa, nevhodná je například kedlubna, která nadýmá,“ vyjmenovává Dvořák kozí pochutiny.

Pořídit si páreček chundelatých sekaček obnáší také řadu povinností
Ovce jako živé sekačky? Sen se chovateli rozplynul, stal se jejich otrokem

Podle Karla Dvořáka je kůzlečí maso velmi chutné. „Koza většinou porodí dvě kůzlata a ty se nechají 2 až 3 měsíce s kozou. Holky většinou míří do chovu a kozlíci zase na porážku. Jateční váha je kolem 20 kg,“ vysvětluje.

Jak na kozí farmu

Stejně jako u ovcí i zde platí, že nemůžete chovat pouze jednu kozu. Zákon stanovuje, že tato zvířata musí být minimálně dvě. A stejně jako u ovcí platí, že pokud chcete chovat čistokrevné plemeno, musíte se registrovat u Českomoravské společnosti chovatelů. Registrovaný chovatel vám je totiž jinak prodat nemůže.

Vybudovat stádo můžete z bílých i hnědých koz.Vybudovat stádo můžete z bílých i hnědých kozZdroj: Shutterstock

„Nejlepší a nejjednodušší na chov je tradiční česká Bílá krátkosrstá koza. Stádo můžete vybudovat i z hnědých koz, které jsou ale menší a mají méně mléka. Na druhou stranu jsou živější a připomínají malé kamzíky,“ usmívá se chovatel.

Minimálnímu výběhu se říká „dobytčí jednotka“. Na jeden hektar se počítá jedna kráva, která má stejné pastevní nároky jako šest ovcí nebo koz. „Kozy musí mít výběh a někde musíte taky pěstovat trávu na seno. Kozy jsou strašně moc mlsné a vybíravé. Nejprve se pasou, když je vše čerstvé, a když je to nejlepší přebráno, už se jim do pastvy moc nechce,“ říká Dvořák a dodává, že jim hlavně chutnají bylinky.

Kozy se staly stálými obyvateli svahu u Thermalu
Zvířecí zahradníci: Strmé svahy u Thermalu začaly spásat kozy walliserské

V létě musíte kozám poskytnou přístřešek, který je ochrání před deštěm a průvanem. „V zimě je lepší mít zateplený chlíveček, protože kozy většinou rodí od ledna do března. Při porodu vyžadují teplotu kolem 15 až 18 stupňů,“ říká Dvořák. 

Jestli uvažujete o rozmanitém chovu, kde bude více druhů zvířat, není to problém. Kozy se snesou se všemi hospodářskými zvířaty. Rizikové je pak ale zejména krmení, protože kozy jsou plaché a ovce nebo prasata je od stravy mohou vytlačit.